Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Грета Тунберг с „алтернативната Нобелова награда“

Шестнайсетгодишната Грета Тунберг се превърна в икона за екоактивистите с призива си „Училищна стачка за климата“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Грета Тунберг с „алтернативната Нобелова награда“

Шестнайсетгодишната Грета Тунберг се превърна в икона за екоактивистите с призива си „Училищна стачка за климата“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Климатичната активистка Грета Тунберг бе наградена с шведската международна награда „Райт Лайвлихуд“, наричана в Швеция „алтернативната Нобелова награда“. Признанието се връчва на 16-годишното момиче „за нейните вдъхновяващи и усилващи политическия натиск искания за спешни мерки (по отношение на климата), отразяващи научните факти”, пишат от фондацията в изявление, цитирано първо от „Ройтерс“.

Признанието се връчва на личности, организации и представители на обществени движения, които се застъпват с практични средства за решаване на най-острите проблеми на човечеството. Наградата има парична премия от 1 млн. шведски крони (около 103 хил. долара), които да бъдат използвани за продължаване на каузата на лауреата.

Нейният устрем да не се примири с приближаващата климатична катастрофа вдъхнови милиони нейни връстници също да извисят гласовете си и да поискат незабавни климатични действия“, се казва още в изявлението на организацията.

Тунберг започна климатичното движение „Петъци за бъдеще“ през август 2018 г. На първите демонстрации тя седеше сама пред шведския парламент с превърнал се в иконичен днес лозунг „Училищна стачка за климата“. От тогава милиони ученици от над 150 държави по света (включително и в България) захвърлят ученическите раници всеки петък и понасят различни призиви към световните политици за предприемане на действия срещу глобалното затопляне.

Трима други отличени споделят наградата с Тунберг – Аминату Хайдар, борец за правата на хората в Западна Сахара; Гуо Джианмей за застъпването ѝ за правата на жените в Китай и бразилската Асоциация „Хутукара Йаномами“ и директора ѝ Дави Копенава за защитата им на биоразнообразието и горите на Амазония.

Наградата „Райт Лайвлихуд“ е основана през 1980 г. от шведско-германския филателист Якоб фон Юкскул, след като фондацията зад Нобеловата награда отказва да включи в категориите си постиженията в областта на околната среда и международното развитие.

Вижте още: МЕЧТИТЕ НА ГРЕТА ТУНБЕРГ И ЕФЕКТЪТ ОТ НЕЙНИЯ ГНЯВ

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90