Климатичната активистка Грета Тунберг се отправи към Газа на кораб, за да „разбие израелската блокада“, съобщава Си Ен Ен. Корабът Madleen на активистката група Freedom Flotilla Coalition отплава от пристанището на италианския град Катания вчера, 1 юни.
Плавателният съд, на който се возят още 11 активисти, се е насочил към Газа, за да привлече международното внимание към хуманитарната криза в района, се казва в изявление от екипажа на експедицията.
„Правим го, защото независимо срещу какво сме изправени, трябва да продължим да опитваме – заяви Тунберг в емоционална реч преди отплаването. – Защото в момента, в който спрем да опитваме, ние губим нашата човечност. Независимо колко опасна е тази мисия, тя далеч не е толкова опасна като мълчанието на целия свят пред този геноцид, излъчван на живо.“
Израел категорично отрича всички обвинения, че подлага палестинците в Газа на геноцид. В средата на май страната смекчи блокадата и позволи доставките на ограничено количество хуманитарна помощ за територията. Междувременно агенции на ООН и големи хуманитарни организации твърдят, че израелските ограничения, нарушаването на закона и реда и широко разпространените грабежи изключително затрудняват предоставянето на помощ на приблизително 2 милиона палестинци в Газа.
От Израел настояват, че блокадата е опит за натиск срещу „Хамас“ за освобождението на заложниците, задържани по време на нападението от 7 октомври 2023 г. Тъкмо тази атака доведе до подновяването на конфликта в Газа. „Хамас“ държи в плен 58 души, като за 23 от тях се вярва, че все още са живи.
Сред екипажа на кораба към Газа са още актьорът Лиам Кънингам, популярен с ролята си на Давос в „Игра на тронове“, и Рима Хасан, член на европейския парламент с палестински корени, срещу която има издадена забрана да влиза на територията на Израел. Мисията трябва да достигне бреговете на Газа за седем дни, стига да не бъде спряна още по път.
Това не е първият път, в който Freedom Flotilla изпраща кораби към Газа – през май месец друг плавателен съд на организацията бе атакуван с дронове в международните води край бреговете на Малта. Екипажът тогава обвини Израел.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение