vaklushbooks

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Хляб на 8600 години намериха археолози в Турция

Сместа се е състояла от пшеница, ечемик и грах

Сместа е била намерена до разрушена пещ. Снимка: Университет  „Неджметин Ербакан“ - Хляб на 8600 години намериха археолози в Турция

Сместа е била намерена до разрушена пещ. Снимка: Университет „Неджметин Ербакан“

Заквасен, но неизпечен хляб на 8600 години бе намерен при разкопки в Чатал Хююк в Турция, съобщава сайтът на университета „Неджметин Ербакан“.

До разрушена пещ в древното селище е открита маса, която по предварителна преценка се е състояла от пшеница, ечемик и грах. Последвали анализи доказали, че това са остатъци от заквасен, но неизпечен хляб.

Селището Чатал Хююк е едно от най-старите градски селища и едно от най-добре запазените неолитни населени места в света. Било е активен център в периода 7100–5600 години пр. н. е. Разкопките на мястото намират доказателства за съществувала праисторическа социална организация и културни практики. Хората, живеели там, са едни от първите, които се приспособяват към заседналия живот и практикуват селското стопанство. Изчислено е, че средното население на Чатал Хююк в зенита му е било между 5 000 – 7 000 души, което го определя като най-големия град на света за времето си. В селището нямало улици и пешеходни пътеки, вместо това къщите били залепени една за друга, като в тях се влизало през покрива посредством стълба. Съществуват и доказателства, че жителите на Чатал Хююк са поддържали своите жилищни пространства чисти и са изхвърляли боклуците си извън пределите на селището. Смята се, че именно заради специфичната подредба на къщите в селището възникнала идеята за укрепване на градовете.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg