Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 3 години

Хорът на Червената армия загина с Ту-154

На път за новогодишно представление във военна база в Сирия

Ансамбълът за песни и танци на Червената армия „Александров“ гостува у нас на 9 септември 2015 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Хорът на Червената армия загина с Ту-154

Ансамбълът за песни и танци на Червената армия „Александров“ гостува у нас на 9 септември 2015 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изпълнители от прочутия хор на Червената армия, както е известен Академичният ансамбъл за песни и танци „Александров“, са били сред пасажерите на военния самолет Ту-154, паднал на 25 декември над Черно море, съобщава руското Министерство на отбраната, цитирано от държавната информационна агенция ТАСС.

Самолетът изчезнал от радара две минути след излитането си от Сочи в 05,25 ч. на път към Сирия. Там изпълнителите трябвало да изнесат новогодишно представление пред войниците в авиобаза Хмеймим, в близост до Латакия. Полетът е бил от Москва, в Сочи самолетът кацнал, за да зареди гориво.

На борда е имало 92 души. 64-ма от тях са били от хора на Червената армия – гостували и в България. Сред пътниците е бил техният диригент Валери Калилов, популярната в Русия като филантроп Елисавета Глинка, позната още като Доктор Лиза, оркестранти, военни и деветима представители на медиите.

Водещият солист на ансамбъл „Александров“ Вадим Ананиев е оцелял, защото както сам заяви пред медиите, му се родило бебе и не заминал с колегите си. И други двама певци не се качили на борда по различни причини. Към Сирия трябвало да лети и народният артист на СССР Йосиф Кобзон, но той не се е явил на летището, защото трябвало да завърши лечение, което предварително било планирано.

Край Сочи са открити отломки от самолета и няколко тела, няма данни за оцелели.

Руският президент Владимир Путин обяви понеделник, 26 декември, за ден на национален траур.

Изпълнение на хора на Червената армия на конкурса „Евровизия“ през 2009 г.:

„Александров“ е хор на руските въоръжени сили. Основан е през 1928 г. и включва певци, оркестър и танцьори. Формацията носи името на своя първи диригент Александър Василиевич Александров, написал музиката за химна на Съветския съюз. „Александров“ има право да използва името „Хор на Червената армия“, въпреки че ансамбълът на вътрешното министерство също го използва.

Подобен концерт във военна зона – сред руините на Палмира – изнесе тази пролет Симфоничният оркестър на Мариинския театър, начело с диригента Валери Гергиев, след като сирийските сили, подкрепени от руски въздушни удари, си върнаха древния град от Ислямска държава през март.

Вижте още: КОНЦЕРТЪТ ОТ СЪРЦЕТО НА ПАЛМИРА (ВИДЕО)

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90