Забравено от изследователите покритие бе преоткрито при реставрационните работи, започнали в средата на октомври, целяха укрепването на мраморния павилион в сърцето на базиликата „Възкресение Христово” върху почитаната като свещено място гробница в Йерусалим. Мястото, смятано от вярващите за задължителна спирка из точките от живота, смъртта и завръщането на Спасителя през 30-те години на І в., е истинското сърце на християнския свят, разказва „Фигаро“.
Обектът се изследва от мултинационален екип от археолози и историци със съдействието на държавата Израел и няколко църковни организации. Учените са разкрили погребалното ложе, върху което Христовото тяло трябва да е лежало в продължение на три дни. Мраморният блок е защитен от непознато за днешните специалисти покритие. То вероятно е поставено през ХVІ в., за да защитава самото ложе от поклонниците, опитващи се да си откъртят парче камък като свещена реликва. Върху самия мраморен блок е изсечен кръст – вероятно дело на кръстоносци от ХІІ в.
„Най-изненадващ за мен беше моментът, в който почистихме поредния слой прах и открихме втория каменен пласт – отбелязва археологът Фредрик Хиберт от „Нешънъл Джиографик”, партньор в проекта. – Вътрешният блок е сив, а не светъл на цвят, за разлика от външната плоча, и върху него е изсечен великолепен кръст. Нямахме никаква идея на какво сме попаднали.”
План за виртуална реконструкция
Гръцкият екип археолози обобщава в публично достъпните си записки:
„Огледахме гробницата с изключително внимание. Тя всъщност не е празна, но в нея има не кости и погребален инвентар, а графити и знаци”.
Христовият гроб е бил отварян за последен път през 1810 г., когато учени са повдигнали мраморната плоча, покриваща ложето. Тогавашната намеса на човешка ръка се е налагала заради пожар, припомня отец Самуел Аговян от Арменската църква.
„Вълнуващо е, защото говорим за това място от векове”, казва той.
За експертите – и археолози, и богослови – това откритие потвърждава, че мястото за поклонение приютява същата гробница, около която император Константин е започнал изграждането на базилика през ІV в. Присъствието на горната защитна плоча позволява да се заяви, че това е и същата гробница, почитана от кръстоносците.
Учените се възползват от сегашното отваряне на гробницата, за да съберат и данни, които ще им позволят разработването на бъдеща виртуална реконструкция, достъпна за всички.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение