Добре запазени останки от 60 корабокрушения, случвали се в последните 2 хилядолетия и половина, са установили археологически проучвания в Черно море. Резултатът от тригодишния проект Black Sea MAP, един от най-големите по своя вид в света, бе представен пред медиите в Бургас.
Благодарение на находките, извадени от дълбините на морето с помощта на най-новите роботизирани лазерни сканиращи, акустични и фотограметрични техники, историята на мореплаването ще може да се опише много по-точно.
Най-старото документирано корабокрушение е от класическия период, IV-V в. пр. Хр., намерени са още потънали плавателни съдове от римския, византийския и османския периоди. Откритията представят непрекъснат модел на търговия и обмен, война и общуване. Поради аноксичните условия на Черно море (липсата на кислород) под определена дълбочина, някои от останките са оцелели в изключително добро състояние.
„Тази съвкупност от останки вероятно представлява един от най-добрите подводни музеи на корабите и мореплаването в света изобщо”, коментира водещият археолог на проекта проф. Джон Адамс от Университета в Саутхемптън.
Пред журналисти д-р Калин Димитров, директор на Центъра за подводна археология в Созопол, коментира, че задачата им в проекта е била да документират добре откритите корабокрушения и да ги заснемат, за да може да се определи какви са.
„Бихме искали да продължим с един по-малък проект в залива пред устието пред река Ропотамо – обясни Димитров. – Надяваме се да започнем работа и по друг проект, свързан с дълбоководните корабокрушения, но това изисква събирането на сериозни средства.“
Вижте още: СЪКРОВИЩА, ПИРАТИ И ДРЕВНО ИЗКУСТВО В УСТИЕТО НА РОПОТАМО
На срещата с медиите присъства и министърът на културата Боил Банов, който потвърди желанието на властта да се създаде Музей на подводната археология, в който се събират археолози от цял свят. Най-доброто място за този музей, посочи Банов, е на остров „Св. Св. Кирик и Юлита” край Созопол.
По време на всяко от пътуванията по Черно море, заедно с екипа подводни археолози са били и продуцентите на документални филми Дейвид Белтън и Анди Байът. Екипът им е събрал необикновени подводни кадри от останките от корабокрушения, както и от върховете и спадовете на пътешествията по море, за да предостави на международната аудитория един уникален и интересен поглед върху историята на Черно море.
„Мисля, че всички бяхме поразени от забележителните открития, направени от Джон Адамс и неговия екип. Качеството на кадрите, разкриващи този скрит свят, е уникално“, коментира Байът, водещ продуцент и на сериала на Дейвид Атънбъро за Би Би Си „Синя планета”.
***
Експедицията Black Sea MAP е финансирана от британската Фондация за експедиции и образование, а в 30-членния ѝ екип влизат изследователи и студенти от Центъра за подводна археология в Созопол, Националния археологически институт с музей към БАН, Центъра за морска археология в Университет Саутхемптън, Англия, Университет Кънектикът, САЩ, и Университет Сьодертьорн, Швеция.
Проектът Black Sea MAP е всъщност най-големият и амбициозен морски археологически проект в света (по думите на ръководителя му проф. Джон Адамс), а същевременно с това и първо по рода си проучване на българската акватория на Черно море в такъв мащаб.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение