Ако през последните години в българската столица има място, където почти всички по-големи изложби се превръщат в събитие на месеца или сезона – дори и да представят сравнително непознат на широката публика творец, – това е Софийската градска художествена галерия. В сравнение с нея, голяма част от останалите галерии приличат повече магазини за картини, които на всеки две седмици подменят асортимента. Новата изложба „Елиезер Алшех и естетиката на безобразието“ е поредното доказателство за умението на СГХГ да разказва нови, различни истории за автори и художествени явления.
В центъра на тази изложба са „естетиката на безобразието“ (както съветското изкуствознание нарича формализма чак до 70-те години на ХХ век) и неразривно свързаните нея творчество, път и личност на Елиезер Алшех (1908-1983). Но неговите картини са по-малко от половината от изложените над 60 произведения. Останалите, включително и десетината пластики, са на други автори, участвали по един или друг начин в историята, ограничена от рамките в житейския път на художника, която кураторският екип разказва в пет „глави“ – Българинът, Скитникът, Евреинът, Лагерникът и Чужденецът.
Елиезер Алшех е роден във Видин на 12 ноември 1908 г. По въпроса дали за един евреин е добър или лош късмет да се е родил в България, все още се спори. Но Елиезер Алшех е по-скоро от късметлиите – през Втората световна война изкарва няколко години по трудови лагери, но оцелява. В дунавския град слуша разкази за миналото на рода си, и за роднината си по майчина линия Жул Паскин, който по това време вече е известен художник в Париж.
Когато малкият Лазо (както го наричат близките му) е на две години, в Германия неколцина художници (Емил Нолде, Макс Пехщайн, Ото Мюлер и др.) от наскоро образуваната под името Нов сецесион творческа асоциация откриват изложбата с дръзкото заглавие „Отхвърлените артисти на Берлинския сецесион 1910“. Днес художниците, представени в тази група, са признати за най-радикално мислещите артисти на своето време, но тогава публиката е шокирана, а критиката – до голяма степен объркана…
През 1918 г. основни нейни членове създават Ноемврийската група, която си поставя за цел да обедини всички модерни движения в Германия, като футуристи, кубисти и експресионисти, в една асоциация. Но когато Хитлер печели изборите, властта не приема този вид изкуство. Това засяга пряко и Елиезер Алшех.
През 1927 г., той се явява на изпит в Художествената академия в София, но не е приет и в средата на февруари 1928 г. отпътува за Мюнхен. През есента е приет в Akademie der Bildenden Künste в Мюнхен. Пред 1931 г. е първото му участие в обща студентска изложба в аулата на Мюнхенската художествена академия. През 1932-ра участва в колективната изложба с групата Мюнхенски нов сецесион. Алшех получава дипломата си през 1933-та – годината, в която Хитлер е избран за райхсканцлер на Германия, – и скоро е принуден да напусне страната, не само защото е евреин, а и защото нацистите имат строго определени представи за изкуството, също както и техните тоталитарни братя – комунистите. По-малко от двайсет години по-късно, през 1951 г. Елиезер Алшех ще бъде отново принуден да бяга – но, този път от родината си, България.
Междувременно през 1935-а той прави у нас първата си самостоятелна изложба, след което се впуска в пътуване из земите на прародителите си. В Палестина остава половин година, но там по това време изглежда няма нужда от художници – Алшех рисува, но се издържа като бояджия. Следващата година участва в колективна изложба в Прага с Борис Денев, Иван Христов, Сирак Скитник, Владимир Димитров – Майстора, Стоян Венев, Дечко Узунов, Кирил Цонев, Бенчо Обрешков, Вера Недкова и Маша Живкова-Узунова.
През есента на 1937-а прави втората си самостоятелна изложба, този път в Белград. Експозицията е показана в галерията „Цвиета Зузорич“ между 23 октомври и 2 ноември и участва в общи изложби у нас. Тук приемат работите му различно. Ето откъс от критически отзив по повод Третата изложба на новите художници през 1937 г.
„Това, което стои по-ниско от всяка критика, заслужава да бъде отбелязано като куриоз само. Това са на първо време невъзможните по своята страшна грубост и безсмислена суровост на фактура и боя, по своите първобитни пропорции, анатомия и постройка, по този отблъскващ вид на нещо изкуствено боядисано и мъртво, които имат фигурите на Елиезер Алшех, въобще не показващ никакво чувство на художник“.
Стефан Митов. Трета пролетна изложба на Новите художници. – Литературен глас. 1937, бр. 349, с. 3–4.
И още един отзив за същата изложба:
„Е. Алшех гледа живота с широкото виждане на мъдрец, когото дребното не ангажира, чийто Бог е едрата маса. Четката на Алшех е най-смелата по размах в целия салон, едра, плътна и непоколебима. Боите – недвусмислени и категорични. Типовете, които тази четка чертае, са обикновените синове на света, обикновените едри тела на земята“.
Вера Лукова. По случай третата пролетна изложба на новите художници. За нашето изкуство. – Завети, 1937, кн. 2, с. 40–41.
Същото разнообразие се среща и в мненията за самостоятелните му изложби, но положителните преобладават. Истински страшните обвинения обаче ще дойдат след 9 септември 1944 г., когато, по съветски модел, новата комунистическа художествена критика започне да обвинява художниците, които не рисуват „правилно“ в най-разнообразни грехове – „отдръпване от социалната тематика“, „изопачаване на новата социалистическа действителност“, „насаждане на реакционни възгледи“, „фашистски светоглед“… – все престъпления, които могат да превърнат всеки художник във „враг на народа“, според определенията на Богомил Райнов от 1948 г.
Най-честите обвинения са във формализъм. Разговорът за формализма започва още през декември 1944 г., когато Тодор Павлов изнася доклад на тема „Науката и изкуството като субективни образи на обективните неща“. В него той заклеймява формализма като елемент на упадъчното западноевропейско изкуство. Писателят-художествен критик и милиционер Крум Кюлявков го нарича „зараза“.
Само за три години след 1944 г. понятието „формализъм“ ще се наложи в критическите коментари, а през 1949 г. ще се прояви като механизъм, послужил не само за преждевременното закриване на една изложба, и не просто за агресивно посочване на „верния път и художествен мироглед“, които трябва да следват една група творци, а и за забраната (която ще се окаже временна) на редица художници да рисуват.
Един от тях обаче ще остане отстранен от сцената за повече от 26 години и неговото име е Елиезер Алшех.
Преди това част от художниците Здравко Александров, Деню Чоканов, Владимир Кавалджиев, Димитър Драганов, Стою Тодоров и Васил Бараков в Румъния на творческа командировка. След откриването на изложбата им следващата година, са порицани за груби формалистични тенденции в творбите им. (Голяма част от тези забранени през 1949 г. виждаме в СГХГ.) Едни от най-осъдителните думи са отнесени към картините на Е. Алшех, за когото Л. Белмустаков споделя:
„И наистина, ако махнем графичните елементи от картините на Алшех, фигурите биха се размекнали в общия живописен тон – картината би заприличала на аквариум със свободно плаващи неопределени форми“.
На 23 септември 1949 г., след заседание на Управителния съвет на Съюза на художниците, изложбата е свалена. На Елиезер Алшех е отказан достъп до публични изяви. През 1951-а художникът – българинът, скитникът, евреинът, лагерникът, ще бъде принуден да избере съдбата си на чужденец – заминава с жена си и дъщеря им за Аржентина, където имат роднини. В изложбата са включени и няколко платна от аржентинския му „период“.
Проектът Елиезер Алшех и „естетиката на безобразието“ включва изложба в СГХГ от 21 септември до 4 ноември 2018 г. и предстоящо издаване на научно изследване от над 600 страници, които ще побере цялото известно знание за Елиезер Алшех. Проектът стъпва върху изследването на Ружа Маринска, посветено на автора, и фактите, натрупани от Румяна Константинова по време на подготовката за голямата ретроспективна изложба, организирана по повод 100 години от рождението на художника през 2008 г. в Националната галерия в София.
Кураторите на експозицията в залите на Софийската градска галерия са Пламен В. Петров, Рамона Димова, Наташа Ноева и Николета Гологанова. В рамките ѝ ще има лекции, концерти, представяне на книги, свързани с Елиезер Аршех, среща с кураторите и др. Подробна информация можете да се види на страницата на проекта във Фейсбук.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение