Фитнес упражнение, „създадено да предизвиква максимално много болка“ и недолюбвано от трениращите по цял свят, води корените си от България. Т. нар. „български клек“ е познат още от 80-те години и се практикува за увеличаване на мускулната маса в горната част на бедрата. Със завръщането на култа към тялото и здравословния начин на живот в последните години българският клек преживява същински ренесанс в социалните мрежи. Стотици видеа на треньори показват най-правилното изпълнение, и поне още толкова клипове на трениращи показват, че дори, когато животът е тежък, може да стане още по-труден, прави ли човек специфичния напад.
При българския клек задният крак се поставя върху повдигната платформа. Често се практикува с добавени тежести в едната или двете ръце за баланс или коригиране на изменения в стойката. Смята се, че този тип клек може да подобри косвено спринтовете и скачането на дължина и височина.
Няма една официална версия на какво българският клек дължи името си, но една теория се очертава като най-достоверна. Тя връща лентата на събитията в годините на Студената война през 70-те и 80-те години, когато спортните състезания са арена за политическо съизмерване. Първия си медал от Олимпиада страната ни печели през 1952 г. и държавата щедро финансира атлетите в избрани дисциплини, като вдигане на тежести, борба, художествена гимнастика. Успехите им навън стават част от пропагандната машина.
За олимпийските цели и атлетите по вдигане на тежести, и техните треньори започват да измерват границите на силите си с нови техники, схеми на тренировки и промяна в повторенията на упражненията, пише сайтът „Physical Culture Study“. Особени постижения постигат родните ни състезатели по вдигане на тежести, които не се свенят да изоставят в миналото наложили се упражнения в замяна на по-ефективни практики. Така например през 80-те до спортистите на Запад достига слух, че българите са загърбили традиционния клек с щанга и вместо това наблягат на обикновени напади, качвания на пейка и други упражнения за заздравяване на бедрените мускули.
Българската следа в историята се пресича с американската в щата Колорадо – във втората половина на 80-те години един треньор, който работи за военновъздушните сили в САЩ и е дългогодишен почитател на вдигането на тежести, с вълнение разбира, че Ангел Спасов, помощник-треньора на българския национален отбор по вдигане на тежести, прави американска обиколка, за да разкаже повече за българската схема на тренировки. По това време интересът към успеха на българите е много висок, тежкоатлетите ни вече са се доказали с десетки медали на световните шампионати и олимпийските игри, като често надвиват и съветските състезатели.
Решен да попие от знанията му, Ким Гос кани Спасов да тренира с неговите атлети в базата им в близост до Колорадо Спрингс, разказва самият той. По време на срещите си с ентусиасти той споделя две от най-важните упражнения – изкачването на пейка и клекове със заден крак, повдигнат на платформа – т. нар. български клек. Долу-горе по това време става ясно, че Спасов отхвърля обикновените клекове с щанга като недотам ефективни, което се посреща с голямо недоумение и дори известен гняв в спортния свят. Същата теза е повторена и дълги години по-късно от Иван Абаджиев, който тогава е главен треньор на отбора по вдигане на тежести. Гос разказва, че Абаджиев посетил залата му през 2011 г.
Дори и да няма солидни доказателства за разказаната история, тя несъмнено помага за популярността на упражнението – в случай, че класическите клекове с щанга наистина са били изоставени за друго упражнение, то би следвало да бъде далеч по-ефективно, нали?
„Светът на олимпийското вдигане на тежести беше по-малък в края на 80-те и началото на 90-те години – пише „Physical Culture Study“. – Мълвата за това „упражнение чудо“ бързо се разпростира и скоро фитнес залите се заразяват с този жесток, но ефективен метод на трениране.“
Но има тънкости при изпълнението и не просто всяка повърхност ще свърши работа за повдигане на задния крак. Според инструкциите на Спасов, за да бъде максимално ефективно упражнението, платформата трябва да е с височина 10-15 сантиметра, в зависимост от височината на трениращия. По-голяма височина няма да доведе до същия резултат. Важно е цялото ходило на задния крак да стъпи върху повдигнатината, а не само пръстите, което гарантира, че този крак също е активен в упражнението. Съветва се също ханшът и гърбът да запазят положението си стабилно по време на клека, а задният крак да бъде почти изпънат, макар и това да е голямо предизвикателство почти олимпийско.
В крайна сметка българският клек тренира не толкова бедрените мускули… колкото волята на тялото ви да оцелее, твърди разпространената шега сред шегобийците спортисти.
View this post on Instagram
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение