Софийска филхармония МЕГАБОРД

Този текст е публикуван преди повече от 2 години

Игрален сериал за отравянето на Скрипал с „новичок” по Би Би Си

Руското посолство във Великобритания възразява

Кийра Томсън, Рейф Спал, Анабел Шоли и Стефани Джил в кадър от „The Salisbury Poisonings“. Снимка: James Pardon/BBC One - Игрален сериал за отравянето на Скрипал с „новичок” по Би Би Си

Кийра Томсън, Рейф Спал, Анабел Шоли и Стефани Джил в кадър от „The Salisbury Poisonings“. Снимка: James Pardon/BBC One

Първи епизод от минисериал, разказващ за отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия с нервнопаралитичното вещество „новичок”, върви по Би Би Си от 14 юни. Озаглавена „The Salisbury Poisonings” (Отравяния в Солсбъри), художествената поредица е определена от създателите си като история, „основана на свидетелствата на участниците в нея и детайлни интервюта”. Сюжетът се развива в три серии, следващите ще бъдат показани днес и утре.

В първия епизод семейство Скрипал почти нямат реплики и се появяват само за минути в кадър, за да се видят признаците на натравяне. Основната част от сюжета е посветена на жителите на Солсбъри, които случайно се оказват в центъра на международни събития. Централни фигури в първия епизод са полицай Ник Бейли, хоспитализиран след посещението си в дома на Сергей Скрипал, и директорката на здравната служба в Солсбъри Трейси Даскевич, която трябва да овладее последствията за местните жители. Част от екранното време е отделено на съседа на Скрипал Рос Касиди и на Дон Стърджис, която по-късно става жертва на отравяне в Еймсбъри.

В сериала участват актьорите София Али, Дарън Бойд, Ан-Мари Дъф, Наоми Йънг, Крис Уилсън… В ролята на Сергей Скрипал е Уейн Суон, а на дъщеря му – Джил Уинтърниц.

Според британските власти, бившият сътрудник на руското разузнаване Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия са били отровени на 4 март 2018 г. с разработеното в Съветския съюз нервнопаралитично вещество „новичок” с помощта на сътрудници на ГРУ.

Посолството на Русия във Великобритания е изпратило писмо до Би Би Си, в което изразява недоволство от факта, че телевизионната компания е решила да заснеме художествено произведение за събитията в Солсбъри. Това „не само не помага за установяване на истината, но и затвърждава в общественото съзнание неподкрепени от доказателства политизирани версии на британските власти за случилото се”, се казва в писмото.

Документи Живопис след фотографията в България през 70-те и 80-те години на 20-ти век 2 март – 4 юни 2023

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС

Този сайт използва „бисквитки“ с цел анализиране на трафика и измерване на рекламите.

Разбрах