Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Илон Мъск не е истински филантроп, заяви Мелинда Гейтс

Новото поколение милиардери не инвестира достатъчно в благотворителни каузи, казва бившата съпруга на Бил Гейтс

„Жените са тези, които ще решат изхода от тези избори“, казва Мелинда Гейтс. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Илон Мъск не е истински филантроп, заяви Мелинда Гейтс

„Жените са тези, които ще решат изхода от тези избори“, казва Мелинда Гейтс. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новото поколение милиардери не са истински филантропи, заяви Мелинда Гейтс, бившата съпруга на Бил Гейтс. В интервю за „Ню Йорк Таймс“ предприемачката коментира следващото поколение богаташи, в което влизат собственика на „Тесла“ Илон Мъск, основателя на „Туитър“ Джак Дорси, мениджъра на хедж фондове Бил Акман и съоснователя на „PayPal“ Питър Тийл.

„Хората, които изброихте току-що, до момента не са демонстрирали, че са особени филантропи – коментира Гейтс. – Използват гласа си, използват мегафоните си, но не бих ги нарекла филантропи.“

По-рано през годината Мелинда Гейтс обяви изненадващото си решение да напусне фондацията на бившия си съпруг, която от основаването си през 2000 г. е раздала близо 80 милиарда долара за различни каузи. В интервюто „Ню Йорк Таймс“ поставя Бил Гейтс в едно поколение милиардери заедно с Уорън Бъфет, които имат „по-традиционен подход към филантропията“. Попитана дали поставя Мъск, Дорси, Акман и Тийл в отделна категория, защото не са подписали „The Giving Pledge“, тя отговаря негативно. Въпросната клетва се описва като „обещание от най-богатите хора и семейства на света да посветят по-голямата част от благосъстоянието си на благотворителни каузи“.

„Някои от тях са я подписали – коментира Гейтс. – Не казвам, че това е начинът. Но разгледайте историята им и колко пари наистина са дали на обществото. Не са много. Вие поставяте Бил и мен, и Уорън в една група, защото правим нещата по един и същи начин, но не мисля, че след това може да кажете „Ок, нека сравним тази група с хората, които не са филантропи“.  А те не са, по мое мнение.“

В последните месеци Мелинда Гейтс се ангажира повече с политика, през юни подкрепи кандидатпрезидентската кампания на Джо Байдън, а след като той се оттегли, повтори подкрепата си и за Камала Харис. За първи път тя обявява предпочитанията си публично, като обяснява тази промяна в обществените си нагласи заради решението на Върховния съд на САЩ по делото „Добс срещу Джаксън“. Според него конституцията не гарантира правото на аборт.

„След това решение знаех, че трябва да използвам гласа си в полза на правата на жените и, ако има кандидат, който е против жените и говори ужасни неща за тях, няма начин да гласувам за него – обяснява Гейтс. – Почувствах, че това решение на съда – заради ефекта, който ще окаже надолу по веригата за здравето на майките, за чернокожите жени, за пустините, в които жените вече не могат да разчитат на добро здравеопазване – ще доведе толкова жестоки последици, че има нужда да говоря публично. Защото жените са тези, които ще решат изхода от тези избори. Това не беше решение, което взех лесно.“

След като Мелинда Гейтс заяви подкрепата си за Байдън публично, Илон Мъск коментира решението ѝ с думите „падението на западната цивилизация“. Тази реакция е „глупава“, отговори му тя задочно в интервюто.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg