Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Илон Мъск предложи $1 млрд., за да смени името на Уикипедия с циничен израз

Милиардерът обвинява сайта в леви политически пристрастия

Милиардът, предложен 
на Уикипедия от Илон Мъск, няма да го свали от позицията на най-богатия човек на планетата - състоянието му възлиза на 225,3 млрд. долара. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Илон Мъск предложи $1 млрд., за да смени името на Уикипедия с циничен израз

Милиардът, предложен на Уикипедия от Илон Мъск, няма да го свали от позицията на най-богатия човек на планетата - състоянието му възлиза на 225,3 млрд. долара. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Илон Мъск предложи 1 млрд. долара на създателите на Уикипедия, ако свободната онлайн енциклопедия смени името си на „D***ipedia“ (Дикипедия – циничен израз от англ.). Милиардерът направи предложението в Х (Туитър) в отговор на публична кампания за набиране на средства за енциклопедията. Предприемачът не даде обяснение за офертата си, но в миналото е изразявал мнение, че уебсайтът демонстрира твърде леви убеждения и е критикувал начина, по който Х (Туитър) е представен в Уикипедия.

„Замисляли ли сте се някога защо „Фондация Уикимедия“ се нуждае от толкова много пари? Със сигурност не е, за да се поддържа Уикипедия. Буквално може да копирате целия текст от уебсайта им на телефона си! Така че за какво са тези пари? Любопитните умове се питат…“, пише Мъск.

Уикипедия отвърна на милиардера със съобщение в Туитър, в което уточнява, че през 2022 г. „Уикимедия“ е спечелила 154 млн. долара, но е похарчила 145 млн. от тях.

„Фондация Уикимедия“ е благотворителна неправителствена организация, която позволява свободен достъп до Уикипедия – се казва още в съобщението. – Английският текст в Уикипедия заема около 51 гигабайта, но добавим ли всички езици, снимки, аудиофайлове и др., съдържанието възлиза на 428 терабайта.“

Недоволството на Мъск от Уикипедия се прояви за пръв път онлайн през декември 2022 г., когато милиардерът обвини уебсайта в „необикновено ляво пристрастие“ и пожела изтриването на страницата „Туитър файлове“ – доказателства, че служители на Туитър са правили опити да цензурират съдържание в социалната мрежа преди Мъск да купи компанията. Статията „Туитър файлове“ в Уикипедия все още е онлайн.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

kapatovo.bg