Литературната награда „Букър“ трябва да смени названието си, за да се избегне асоциацията ú с робството. В това вярва Ричи Брейв, водещ от радиостанцията на Би Би Си „Radio 1Xtra“ и родственик на хора, заробени от основателите на компанията, която финансира отличието в първите му години, пише „Гардиън“.
В интервю за изданието той говори за връзката на „Букър“ с робовладелството, която и до днес предизвиква болезнен спомен у някои хора. Проблемната тема се засяга и в сайта на отличието, където се казва, че когато наградата „Букър“ била замислена за първи път през 1968 г., нейните основатели Том Машлер и Греъм С. Грийн намират подкрепа в „Букър Макконъл“, дистрибутор на храни на едро със значително дългосрочно присъствие в Гвиана. През XIX в. Джордж и Йосиас Букър управляват няколко плантации, в които са поробени близо 200 души.
Текстът обаче е бил поправен, както става ясно от бележка в края му, като се уточнява че в първоначалната версия пишело, че през XIX в. двамата братя „менажират близо 200 души“.
Промяната е направена след критики на Ричи Брейв в Х, който се възмущава от фразата:
„Йосиас и Джордж не са мениджъри на семейството ми – пише той. – Те са ги поробили. Затова ние ВСЕ ОЩЕ носим тяхното име. Те са били робовладелци, не мениджъри. Не правете опити да изчистите ужасите на робството“.
През 1815 г. Йосиас Букър напуска Ливърпул заради памучна плантация в Британска Гвинея, брат му се присъединява към бизнеса по-късно. През 1833 г. английският парламент гласува за отмяната на робството, в резултат на което двамата получават 2884 паунда компенсация за 52 роби. Към днешна дата тази сума би възлязла на около 286 хил. паунда, отбелязва „Гардиън“.
Година по-късно братята влагат парите в компанията за търговия и доставки „Букър“, която по-късно става „Букър Макконъл“ след присъединяването на партньор. Фирмата спонсорира наградата от основаването ú до 2002 г. Днес финансирането се осигурява от благотворителната фондация „Crankstart“.
След промяната във формулировката в сайта на наградата „Букър“, Ричи Брейв благодари на организаторите публично и сподели, че е бил потърсен за среща.
„Когато не водим правилните разговори или не използваме правилния език, не само почерняме предците си, но нанасяме вторична травма на онези, които вече са били травмирани заради случилото се в техните семейства в исторически план – казва Брейв. – Да, добре, от моя гледна точка това се е случило преди няколко поколения, но аз все още усещам последиците на робството днес. Виждам социално-икономическите ефекти върху моето семейство. И тези неща болят, не само аз съм разстроен.“
Понастоящем в сайта на наградата „Букър“ частта с историята на наградата е оскъдна, но се отбелязва, че „предстои по-задълбочен разказ за историята на наградата, написан от гледната точка на гвиански историк“.
Връзките на „Букър“ с робството и преди са ставали повод за словесни престрелки – през 1972 г. Джон Бергер, лауреат на наградата, използва трибуната на благодарствената си реч, за да заяви, че ще дари половината сума на афроамериканската организация „Черните пантери“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение