Някои от най-големите американски издателства заведоха дело срещу американския щат Айдахо заради забранени книги, съобщава „Гардиън“. Според местен закон, влязъл в сила през юли 2024 г., хората под 18 г. нямат право да достъпват книги, счетени за „вредни за непълнолетни“, включително текстове, в които се засяга сексуално поведение. Според силата на разпоредбата нито в училищата, нито в публичните библиотеки непълнолетните могат да заемат книги като „Игра на тронове“, „Историята на прислужницата“, както и нехудожествени книги за анатомични промени в женското тяло по време на пубертет.
Сред ищците са големите издателски къщи „Ашет Бук Груп“, „Пенгуин Рандъм Хаус“, „Харпър Колинс“, „Макмилан“, „Саймън и Шустър“ и „Сорсбукс“, както и Гилдията на авторите в САЩ. Това е третият щат, в който издатели завеждат дело във връзка със забранени книги, но в Айдахо проблемът е обострен заради допълнително изискване въпросните „вредни“ заглавия да бъдат премахнати не само от библиотеките в училище, но и в обществените, обясняват от издателските къщи.
Изцяло премахнати от рафтовете или затворени в секции „само за пълнолетни“ са класики като „Портокал с часовников механизъм“ на Антъни Бърджес, „Знам защо пее птицата в клетка“ на Мая Анджелоу и „Кланица 5“ на Кърт Вонегът.
Като основни аргументи за жалбата си ищците посочват „беглата и прекалено широка“ дефиниция за „вредни“ заглавия. Текстът на местния закон позволява дори на отделни физически лица да внасят своите възражения, и това поставя библиотеките в „несъстоятелна позиция, в която се налага да гадаят дали някой член на обществото няма да подаде възражение срещу книга, с чието послание не е съгласен“.
За да не се стига до намесата на съда и до допълнителни разходи за библиотеките, служителите им вече превантивно са премахнали от рафтовете заглавия, които биха ги изложили под ударите на закона. Подобна автоцензура е в нарушение на конституционното право на свободно изразяване, казват обвинителите.
Има и случаи, в които по-малките библиотеки в щата избират изцяло да ограничат достъпа до непълнолетни, просто защото не могат да отделят необходимите ресурси, за да прегледат целия си каталог, посочва се още в документите по делото. „Donnelly Public Library“ днес допуска непълнолетни в сградата си, само ако те са придружени от родител или от възрастен със съответното разрешително. Вследствие библиотеката регистрира спад от 42,8% в заемането на книги само за шест седмици след влизането в сила на забраната.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение