Всичко хубаво предстои…

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Изгубен портрет на ганайски принц, рисуван от Густав Климт, се появи век по-късно

Чернокожият мъж е бил показван в „човешки зоопарк“ във Виена през 1897 г.

Портретът на принц Уилям Нии Нортей Довуона - представител на народа Га в Западна Африка, днешна Гана - е рисуван през 1897 г. и от 30-те години на ХХ век е смятан за изгубен. Снимка: Галерия „Wienerroither & Kohlbacher“ - Изгубен портрет на ганайски принц, рисуван от Густав Климт, се появи век по-късно

Портретът на принц Уилям Нии Нортей Довуона - представител на народа Га в Западна Африка, днешна Гана - е рисуван през 1897 г. и от 30-те години на ХХ век е смятан за изгубен. Снимка: Галерия „Wienerroither & Kohlbacher“

Ранна картина на австрийския художник Густав Климт, смятана за изгубена от 30-те години на миналия век, е изложена за пръв път след скорошното ú преоткриване, разказва Си Ен Ен. Портретът на принц Уилям Нии Нортей Довуона – представител на народа Га в Западна Африка, днешна Гана – е рисуван през 1897 г. и изобразява принца в профил на фон от рехави щрихи на цветя. Творбата с височина около 60 см. е изложена от виенската галерия „Wienerroither & Kohlbacher“ на панаира на изкуството „TEFAF Маастрихт“ в Холандия, с продажна цена от 15 милиона евро.

Произведението е попаднало в галерията през 2023 г. от частни колекционери. Автентичността му е била потвърдена от историка на изкуството Алфред Вайдингер, който е търсил работата в продължение на две десетилетия.

Портретът е бил продаден на търг от имението на Климт през 1923 г. и даден назаем за изложба през 1928 г. от Ернестин Клайн, която е превърнала студиото на художника във вила със съпруга си Феликс. Еврейската двойка бяга в Монако от Виена през 1938 г., точно преди Втората световна война, но местонахождението на картината до 2023 г. остава загадка. След обширни усилия за реставрация и споразумение за реституция с наследниците на Клайн, произведението сега се появява отново публично.

От галерията разказват, че художникът е нарисувал портрета по време на Виенския Völkerschau от 1897 г. Така са били наричани „човешките зоологически градини“, разглеждани като етнографски изложби от колониалната епоха. Проучване на Вайдингер относно изложбата установява, че редица хора от Осу, откъдето е принцът, са пътували до Виена, за да бъдат показани на панаира, и че творбата на Климт вероятно е бил изработена по поръчка, но по някаква причина е останала при художника, уточнява „Артнет“.

Миналата година друга отдавна изгубена и възстановена картина на Климт, „Портрет на Фройлайн Лизер“, смятана за една от последните му творби, беше продадена за 30 милиона евро.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90