Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Изгубен разказ на Реймънд Чандлър открит в архивите му

„Всичко е наред – просто почина“ е намерен с бележка от писателя за отвращението му от лекарите, които отпращат пациентите без пари

„Доктор, който върне пациент, се е опозорил като личност, като лекар, като спасител на животи, като човек, чиято професия изисква да не отказва никому дълго придобиваните си умения да помага и спасява”, гласи бележка към новооткрития разказ на Реймънд Чандлър. - Изгубен разказ на Реймънд Чандлър открит в архивите му

„Доктор, който върне пациент, се е опозорил като личност, като лекар, като спасител на животи, като човек, чиято професия изисква да не отказва никому дълго придобиваните си умения да помага и спасява”, гласи бележка към новооткрития разказ на Реймънд Чандлър.

Изгубен разказ на Реймънд Чандлър, написан почти в края на живота му, показва как авторът се обръща към по-различен злодей от коравите бандити в историите за Филип Марлоу: американската здравна система.

Открит в архивите на Чандлър в библиотеката „Бодли“ в Оксфорд от Андрю Гъли, редактор на списание „Странд“, разказът „Всичко е наред – просто почина“ започва с „мръсна фигура на носилка“. Мъж, смърдящ на уиски, е бил ударен от камион, а персоналът в болницата не желае да се погрижи за него, защото предполага, че пациентът няма да може да си плати, отбелязва „Гардиън“.

„Болницата си имаше желязно правило: петдесет долара депозит или няма да бъдете приет“, пише Чандлър.

Гъли твърлди, че разказът е едно от последните неща, завършени от Чандлър – смята се, че е написан между юли 1956-а и пролетта на 1958 г. Чандлър умира през 1959 г.

„Той е влизал и излизал от болницата, има един опит за самоубийство и едно тежко падане по стълбите – казва Гъли. – Историята отразява някои от собствените му преживявания по това време. Става въпрос за човек, когото той нарича „временен“ – бездомник, блъснат от камион, е докаран в болницата, където не го искат, защото няма да може да си плати сметката. И, разбира се, накрая има обрат.“

Списание „Странд“ публикува разказа заедно с авторската бележка, в която писателят изразява гнева си от американската здравна система.

„Доктор, който върне пациент – пише Чандлър, – се е опозорил като личност, като лекар, като спасител на животи, като човек, чиято професия изисква да не отказва никому дълго придобиваните си умения да помага и спасява.”

Според специалистката по творчеството на Чандлър д-р Сара Трот, разказът е „отличен пример за Чандлър като социален критик и визионер в историята на американската литература“ – и за разлика от всичко друго, е написан със сериозен, „граничещ със зловещото“ тон.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg