Творби на Стивън Кинг, Маргарет Атууд, Харуки Мураками, Елена Феранте и хиляди други писатели са били неправомерно използвани за обучение на системи с изкуствен интелект, твърди разследване на „Атлантик“. Над 170 хил. пиратски копия са захранили ИИ, включително системи, разработени от големи компании като „Мета“ и „Блумбърг“.
Текстовете на писателите са били използвани неправомерно в обучението на LLaMA на „Мета“, BloombergGPT, GPT-J и най-вероятно и за други системи с изкуствен интелект, допуска разследването. Две трети от използваните заглавия са нехудожествена литература, преобладаващата част от произведенията са били публикувани в последните 20 години.
В списъка попадат 33 книги на Маргарет Атууд, поне 9 на Харуки Мураками, 9 от Бел Хукс, 7 от Джонатан Франзен и други. Заглавията са присвоени както от малки, така и от големи издателства – над 30 хил. са от каталога на „Пенгуин Рандъм Хаус“, забележителна бройка са взети още от „Харпър Колинс“, „Макмилан“, „Оксфорд Юнивърсити Прес“.
Разследването на „Атлантик“ идва само месец, след като трима писатели заведоха жалба срещу LLaMA по обвинение, че произведенията им „са били копирани и погълнати като част от обучението на изкуствения интелект“. Срещу „OpenAI“ – компанията, разработила чатбота ChatGPT, също има внесена жалба по същите обвинения.
Вижте още: ДВАМА ПИСАТЕЛИ СЪДЯТ ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ ЗА ПЛАГИАТСТВО
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение