Правосъдното министерство на Великобритания работи по програма за „предсказване на убийства“, съобщава „Гардиън“. Алгоритмите на изкуствен интелект ще откриват потенциални убийци сред вече осъдени престъпници.
Британската организация по защита на гражданските свободи Statewatch е разкрила детайли от проекта, за който е получила данни по Закона за достъп до обществена информация. Проектът е бил поръчан от бившия премиер на Обединеното кралство Риши Сунак. Първоначалното му име е било „Проект за прогнозиране на убийства“, но по-късно е било променено на „обмен на данни за подобряване оценката на риска“.
Алгоритмите на ИИ ще анализират закономерности в данни за престъпления, извършени преди 2015 г., в базата на официални източници като Службата за пробации и полицията.
Според официалната информация, ще бъдат използвани личните данни на хора, които имат поне една осъдителна присъда. Групата Statewatch обаче твърди, че в предоставената за анализ информация се съдържат и данни на хора, които никога не са били осъждани – като жертви на домашно насилие, хора, опитали самоубийство или самонараняване. Обработваемата информация включва имена, дати на раждане, пол, етничедска принадлежност и идентификационни номера в националната полицейска база данни. Включени са и чувствителни данни – за психическото здраве, зависимости, инвалидност и други „маркери за здраве“, които според предположенията имат сериозно значение за прогнозирането.
Проектът е страшен и антиутопичен, коментира София Лиъл от Statewatch.
„Отново и отново изследванията показват, че алгоритмичните системи за прогнозиране на престъпленията са изначално грешни. Това е последният модел, който използва данни от институционално расистката ни полиция и Министерството на вътрешните работи, и ще засили структурната дискриминация, заложена в законодателството“, цитират думите ù от Би Би Си.
Според Министерството на правосъдието на Великобритания, става дума само за изследователски проект, чиято цел е да се оцени рискът от насилствени действия от страна на тези, които се намират в пробация.
През 2002 г. подобна история заляга в сюжета на американския фантастичен екшън „Специален доклад“, режисиран от Стивън Спилбърг. В него действието се развива във Вашингтон през 2054 г., където специализиран полицейски отдел хваща убийци, преди те да са извършили престъпление.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение