Изкуствен интелект възстанови „Нощна стража“ на Рембранд в оригиналния ѝ вид. Картината, създадена през 1642 г., е отрязана от всички краища през 1715 г., за да се побере на избраната за нея стена между две врати в сградата на общината в Амстердам. Пожертвани са 60 см отляво, 22 см отгоре, 12 см отдолу и 7 см отдясно, отбелязва Би Би Си.
Специално разработен компютърен софтуер, разполагащ с информация как платното е изглеждало преди векове, 300 години по-късно възстановява произведението така, както е било замислено от художника. Изкуственият интелект разполага с две изображения на творбата, предоставени от Рейксмузеума в Амстердам, където в момента се намира оригиналното платно – снимка с висока резолюция на произведението и рисувано копие от Националната галерия в Лондон, правено от Герит Луденс преди картината да бъде „кадрирана“.
За основа на реконструкцията е използвано тъкмо копието, а фотографиите са послужили на изкуствения интелект, за да използва цветове, типични за останалата част от произведението.
„Опитваме се да направим най-доброто предположение как е изглеждала „Нощна стража“, казва Робърт Ердман, старши учен в музея в нидерландската столица.
Полученият резултат е принтиран и поставен до оригиналната картина, за да добият посетителите представа за пълните мащаби на творбата, както е била замислена от Рембранд. Допълненията, които ще останат изложени в музея в продължение на три месеца и ще могат да се разгледат онлайн, разкриват нови елементи. Посетителите вече могат да видят три непознати досега фигури от лявата страна, двама мъже и едно момче, да придобият по-ясна представа за момчето от ляво на преден план, което бяга от органите на реда и изцяло нова композиция с правилно разположение на фигурите.
„С един поглед към концепцията изведнъж става ясно, че Ребмранд – досущ като танцов режисьор или пърформър артист – опитва да грабне вниманието и да движи погледа през композицията до централната фигура на капитана и неговия лейтенант“, коментира Питер Рьолофс, главен куратор на департамента по картини и скулптури към музея.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение