Владимир Димитров-Майстора бе „открит“ в центъра на енигматично платно, рисувано от Асен Василев в средата на миналия век. Картината многократно е участвала в изложби, но образите на нея са оставали непознати на публиката и специалистите. След 2-годишно проучване самоличността на образите е била разбулена. На 10 юли творбата ще бъде показана в столичната галерия „Васка Емануилова“ с описание кой кой е.
Изложбата „Реставрация на паметта. Не/познати художници от една картина“ ще демонстрира резултатите от изследователския проект на изкуствоведа Пламен Петров и реставратора Илинка Чергарова от екипа на Софийска градска галерия. До 18 септември ценителите ще могат да разгледат произведението на Асен Василиев „Обсъждане на картина”.
Проучванията на Чергарова и Петров показват, че на платното са изобразени едни от най-изтъкнатите художници на Кюстендил – Владимир Димитров – Майстора, Иван Ненов, Крум Кюлявков, Кирил Цонев, Богомил Лазов, Стоян Венев, Борис Колев, Драган Лозенски, Борис Елисеев, Любен Стоименов, Иван Йорданов, Григор Попдимитров, Васил Евтимов, Никола Иванов – Шаната, Райна Евтимова, Евтим Томов, Богомир Лехчански, Асен Янчев, Владимир (Поп)Григоров, Мордохай Бенцион и самият автор на картината Асен Василиев. Авторите на проучването се натъкват на впечатляващ детайл от произведението, който разкрива връзката му с прословутата фреска на италианския художник Рафаело – „Атинската школа“.
Eкипът, създал експозицията, е подбрал произведения на всеки от изобразените в картината художници, голяма част от които не са показвани от десетилетия. Освен творби, дело на немного познати автори, в залите на галерията могат да се видят платна на Майстора, Кирил Цонев и др. Включени са и графични отпечатъци и скулптура.
В експозицията са включени произведения от колекциите на Организацията на евреите в България „Шалом”, Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора” – Кюстендил, и Софийска градска галерия. Последните две институции са съорганизатори в подготовката и създаването на изложбата и каталога.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение