Петдесет и шест железни сандъка чакат да бъдат напълнени с най-значимите древни богатства на България. Контейнерите ще летят на 23 март за Париж, където на 14 април в Лувъра ще бъде открита изложбата „Епопея на тракийските царе“.
Част от сандъците са наредени в момента в хранилищата на НИМ, други са из музеите в страната, откъдето трябва да пратят избраните за Лувъра антики. В ателиетата на Националния исторически музей вече реставрират последните предмети, които ще бъдат показани във Франция.
Марио Дамянов лепи една от шестте римски хидрии, открити миналия век в Пловдив. Едва сега им е дошъл редът за реставрация, защото идеята на кураторите на изложбата е да представят не отделни находки, а целия инвентар от един археологически обект. Дамянов почиства още антично бронзово огледало от могила в района на Пловдив, както и останки от конска амуниция от погребение на принцеса, открити в Синеморец – нейните златни обици с миниатюрни статуетки на богинята Нике са доста популярни, след бяха показани преди години в медиите.
Останките от сбруята на двата коня, с които древната дама е била изпратена в отвъдното, са силно обгорели, от тях има останки от кожата на ремъка, плат и сребърни мъниста – те ще пътуват за Париж, без да бъдат реставрирани, защото учените там искат да ги изследват. На съседната маса реставраторките Радостина Ценкова и Татяна Еждик връщат блясъка на римски керамични съдове – каничка и гърне, от обект, датиран от 3-4 век пр. н. е. във Варна.
Сандъците, в които скоро тези съдове ще бъдат положени, са изработени от специална сплав. Тя по думите на директора на НИМ Божидар Димитров издържа на 1900 градуса температура.
„Ако самолетът, с който ще пътуват за Париж, се разбие и пламне, предметите в нея ще оцелеят, най-много да се затоплят леко“, казва пред „Площад Славейков“ историкът.
Контейнерите, с които разполага музеят, общо са 200. Купени са преди години в Берлин за 300 хиляди долара. България нерядко ги дава под наем на музеите в съседните държави – Сърбия, Македония, Румъния, когато техни експозиции пътуват за изложби в чужбина.
Самолетната авиокомпания, което ще отнесе българското културно-историческо наследство в Париж, ще бъде избрана с обществена поръчка, обявена в сряда. Превозвачът ще получи за транспортирането на съкровищата 33 хиляди лева.
Най-масивните експонати в изложбата ни във Франция тежат общо 2 тона, казва Димитров. Това са три огромни каменни изображения – надпис от Септември, мъжка статуя от Бургас и лъв от Стрелча. Те ще бъдат извозени до Париж с камион, пратен от Лувъра.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение