Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Израелски диригент, запленен от Кабаиванска, за първи път у нас

Даниел Орен открива оперния сезон в Софийската опера и балет, излизайки на диригентския пулт за „Турандот“

Даниел Орен има специално отношение към българските оперни гласове, но за пръв път ще работи с тях на наша територия. Снимка: Личен архив - Израелски диригент, запленен от Кабаиванска, за първи път у нас

Даниел Орен има специално отношение към българските оперни гласове, но за пръв път ще работи с тях на наша територия. Снимка: Личен архив

Диригент, работил в тясно сътрудничество с Райна Кабаиванска, пристига за първи път у нас. Израелецът Даниел Орен ще дирижира „Турандот“ на 27 и 29 септември – официалното откриване на новия оперен сезон на Софийската опера и балет.

Режисьор на постановката е Пламен Карталов. Ролята на Турандот ще изпълни италианското сопрано Анна Пироци. Партнират ú Емил Павлов в образа на нейния баща император Алтум, в останалите роли влизат Светозар Рангелов, Хорхе де Леон, Радостина Николаева, Атанас Младенов, Ангел Антонов, Даниел Острецов, Веселин Михайлов и Стоян Финджиков.

Орен не е дирижирал у нас, но е работил с български оперни певци по световните сцени. Той помни партньорствата си с Борис Христов, Гена Димитрова и Николай Гяуров. В сърцето му обаче има специално място за Райна Кабаиванска – двамата работят през 1980 г. в „Манон“ от Масне в Римската опера, след това продължават с общи ангажименти повече от 20 години във всички големи италиански театри с „Адриана Лекуврьор“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Веселата вдовица“, „Фалстаф“, „Манон Леско“, „Роберто Деверьо“ и др.

Забележителни са изпълненията на Кабаиванска в „Тоска“ в партньорство с Орен в Римската опера през 1990 г. с участието и на Лучано Павароти. В спомените му обаче тя завинаги ще остане като Мадам Бътерфлай, казва той в интервю за БНР от 2015 г.

Дирижирах в „Атила“ и „Симоне Боканегра“ един български глас, който обожавам – Райна Кабаиванска. Сватосаха ни музикално и тя остана голямата ми сценична любов в продължение на 20 години – разказва диригентът за предаването „Алегро Виваче“. – Беше моята голяма звезда, моята Тоска, Франческа, Мадам Бътерфлай. Не е имало и няма да се роди друга Бътерфлай като нея. Но не можа да дойде в Израел. Тя е не само талантлива, но и прекрасна, дори и в своите 80 години.

Двамата се срещнаха на сцената и през 2019 г., когато Кабаиванска бе сред почетните гости на голямо събитие в Арена ди Верона, с което диригентът отбеляза 500-ия си спектакъл.

Орен пази топли чувства и към друга голяма оперна дива от България.

Друга певица, която обичам, бе Гена Димитрова – нейният глас беше невероятен. Поне още 20 години едва ли ще има друга с толкова многоцветен и нюансиран глас“, казва още той в интервюто си за „Алегро Виваче“.

Орен има забележителна кариера, която още в самото начало тръгва с висок старт. Роден в Тел Авив, Израел, той учи пеене, пиано и виолончело от дете. През 1968 г. той е 13-годишен, когато е избран лично от Ленард Бърнстейн да изпее солото на „Чичестърски псалми“ по израелската телевизия на живо. На 17 Даниел Орен започва да учи дирижиране в „Hochschule“ в Берлин – град, в който също успява да наложи музикалния си талант. Тъкмо там през 1975 г. Орен получава първа награда на Международния конкурс за диригенти „Херберт фон Караян“.

През 1978 г. кариерата му се простира в САЩ и в Италия. Същата година е назначен за музикален директор на римския „Teatro dell’Opera“. Канен е за гост диригент и от двете страни на океана, работил е в миланската Скала, „Метрополитън опера“ в Ню Йорк, „Ковънт Гардън“ в Лондон, Виенската държавна опера и много други. Признат е за майсторството си в интерпретацията на шедьоврите на Верди и Пучини.

През годините Орен си партнира на сцената с много от величията на оперния свят, в това число Хосе Карерас, Лучано Павароти, Пласидо Доминго, Диана Дамрау и много други.

От 2007 г. заема поста артистичен директор на Вердиевия театър в Салерно, Италия. От 2019 г. е музикален директор на оперния фестивал в Арена ди Верона.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90