Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Изследват тайните на най-известната цигулка в света – „Оръдието“ на Паганини

Нова технология позволява да се види структурата ѝ на микронни нива

Николо Паганини с любимата си цигулка. Портрет от Андреа Чефали. Репродукция: Уикипедия - Изследват тайните на най-известната цигулка в света – „Оръдието“ на Паганини

Николо Паганини с любимата си цигулка. Портрет от Андреа Чефали. Репродукция: Уикипедия

Най-известната цигулка в света – „Il Cannone“ (Оръдието) на Николо Паганини – бе сканирана до най-големи подробности по неинвазивен метод за пръв път, съобщава „Рай Нюз“. Инструментът е изследван в Европейската лаборатория за синхротронна светлина (European Synchrotron Radiation Facility) в Гренобъл.

„Оръдието“ е изработено през 1743 г. от лютиера Бартоломео Джузепе Гуарнери, известен като „Дел Джезу“. Макар че възрастта от 280 години е достатъчна причина да се появят недостатъци в инструмента, той е изненадващо запазен, казва Брус Карлтън, един от експертите, отговарящи за състоянието на цигулката. „Оръдието“ няма нужда от реставрация, а само от периодични проверки.

Цигулката, наречена „Оръдието“ заради мощния си звук, е била любимата на италианския виртуоз Николо Паганини. Маестрото от италианския град Генуа свири на нея десетилетия, преди тя да стане собственост на родния му град след смъртта му през 1840 г.

Европейската лаборатория за синхротронна светлина разполага с нов изключително ярък източник и от 2020 г. насам позволява 100 пъти по-добро качество на изследването от всички възможни досега. Така е било осигурено създаване на 3D рентгеново изображение на цялата цигулка на нивото на клетъчната структура на дървото и реконструиране на инструмента до микронни нива. Детайлният анализ на рентгеновите снимки ще отнеме няколко месеца, казват от лабораторията. Очаква се след това да бъде проучена и причината на изключителния ù звук.

Цигулката е била застрахована на стойност 30 милиона евро, за да пътува от Генуа до Гренобъл. Тя се съхранява в Palazzo Tursi в италианския град, в кутия с контролиран микроклимат и се изнася само от време на време, за концерти на най-добрите цигулари в света, включително победителите от международния конкурс за цигулки Premio Paganini в Генуа.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg