Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Извънредно положение в Австралия заради пожарите

Изпепелени над 5 млн. хектара земя и повече от 1300 домове, загинали са 17 души и близо 500 милиона животни

Силен пожар в горите край Бернсдейл, щата Виктория, Австралия, на 31 декември 2019 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Извънредно положение в Австралия заради пожарите

Силен пожар в горите край Бернсдейл, щата Виктория, Австралия, на 31 декември 2019 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов Южен Уелс, един от щатовете в Австралия, който вече над един месец се бори с пожари, възникващи заради необичайно високите температури, днес обяви 7-дневно извънредно положение. Огнената стихия овъгли повече от 5 млн. хектара земя, но щетите ще бъдат оценени, когато пламъците утихнат навсякъде. Към момента активните огнища в цялата страна са над 100, огънят е отнел живота на 17 души, изпепелил е над 1300 домове в страната и продължава да бушува. През почти целия декември въздухът в Сидни бе силно замърсен и 11 пъти е надвишил нормата.

През декември всеки един от щатите в страната е отбелязал температури над 40 градуса. Австралия страда от засушаване и заради горещата вълна огънят лесно лумва. Политици и климатични активисти от цял свят изразиха ужаса си от невижданите досега пожари в Австралия. Хилари Клинтън отбеляза, че пожарите, започнали през 2019-а – най-горещата година досега на континента – не оставят място за съмнение за наличието на ефекта от климатичните промени.

С пожарите в Австралия и топенето на Арктика става ясно, че имаме климатичен спешен случай“, каза Клинтън, цитирана от Би Би Си.

Това, което се случва днес в Австралия, ще стане обичайно по света, ако не се борим агресивно с климатичните промени и не трансформираме енергийните си системи далеч от изкопаемите горива – написа в Туитър Бърни Сандърс. – Бъдещето на планетата е заложено на карта. Трябва да действаме.

Активистката Грета Тунберг, която преди Коледа обяви, че излиза в кратка почивка по празниците, сподели в профила си в Туитър репортаж за масовите евакуации в населените места и видео с унищожението на почви, гори, сгради и т.н. с хаштага #Thisisfine („Това е наред“).

Сателитно изображение от 26 декември показва активните огнища в Австралия. Снимка: Национална агенция на океанските и атмосферни изследвания

Голяма част от критиките в социалните мрежи е отправена към министър-председателя на Австралия Скот Морисън, който въпреки настоящата криза продължава да избягва темата за климатичните промени. На 2 януари той прие, че намаляването на вредните емисии има връзка с опазването на околната среда, но все пак изтъкна, че екологичната политика на правителството е адекватна.

Кадър от опустошителния пожар в щата Виктория. Стотици чуждестранни пожарникари са изпратени в Австралия, за да се борят срещу стихията. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Нова Зеландия, където снегът и ледниците придобиха кафяв цвят заради пепелта от пожарите на съседния континент, критиките също са отправени към австралийския премиер, а „Грийнпийс“ съпостави управлението му с това на Джасинда Ардърн, която успешно преведе нацията си през две събития с много жертви през 2019 г. Хелън Кларк, бивш министър-председател на Нова Зеландия, обърна внимание, че „трагедията на една държава има разпростиращ се ефект“, и посочи, че пепелта, която се наслоява върху тамошните ледове, ще ускори тяхното стопяване.

Междувременно еколози от Университета в Сидни са изчислили, че около 480 млн. бозайници, птици и земноводни са загинали в пожарите на континента от септември 2019-а насам, но това число най-вероятно ще се покачи, докато стихията бъде овладяна. Австралийците се грижат за бедстващите животни в огньовете както намерят за добре – в социалните мрежи популярни станаха снимки на хора, приютили по няколко коали в дома си, подслон и храна се предлага и на кенгурута. Малка зоологическа градина успя да евакуира всичките си 200 животни, някои от тях – маймуни, панди и дори тигър, бяха временно приютени в дома на един от служителите. Парк „Мого“ в Австралия притежава голямо количество примати, зебри, носорози и жирафи. Самият директор на зоопарка в момента е настанил във всяка стая на къщата си червена панда, няколко маймуни и други животни.

В края на 2019 г. доклад на австралийския министър на околната среда съобщи, че над 30% от хабитата на коалите е унищожен в бедствието, заради което се предполага, че и популацията на двуутробните е намаляла с приблизително толкова.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg