Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Изваждат на сушата най-запазения древен кораб, потънал в Средиземно море

Финикийският плавателен съд на 2600 години е на морското дъно заедно с почти целия си товар

В подводната експедиция участват едва 12 души. Снимка: Университет на Валенсия - Изваждат на сушата най-запазения древен кораб, потънал в Средиземно море

В подводната експедиция участват едва 12 души. Снимка: Университет на Валенсия

Древен финикийски кораб, потънал край бреговете на испанския град Мурсия преди около 2600 години, ще бъде изваден на сушата, съобщават от Университета на Валенсия. „Мазарон 2“, датиран от втората половина на VII в. пр. н.е. се счита за най-запазения древен кораб във водите на Средиземно море, тъй като е потънал на морското дъно заедно с почти целия си товар.

Превозното средство е търговско, детайлно проучено в периода 1999-2001 г., но заради крехката си структура тогава са решили да остане на мястото си. На борда му са се намирали оловни блокчета, ръчна мелничка, плетена кошница с дървена дръжка, въжета от тревата алфа (еспарто) с различна дебелина и др. Добре запазена е била и котвата на превозното средство, изработена от дърво и олово.

Ще бъде изготвен 3D модел на кораба. Снимка: Университет на Валенсия

Корабът е изключително ценен за академичната общност, тъй като за първи път предоставя реални доказателства за корабните практики на финикийците и за транспорта на металите, които са добивали на Иберийския полуостров. Преди това тези подробности са били известни само благодарение на някои древни текстове. Освен това археологическият обект разкрива за първи път детайли по теми като древното корабостроене, живота на борда, подредбата и обезопасяването на стоките и други. Вярва се също така, че това е първата документирана конструирана котва на кораб, става ясно от справка в сайта на испанското Министерство на културата.

Работата по извеждането на „Мазарон 2“ на сушата започна в началото на септември и се очаква да продължи до 6 ноември, в зависимост от условията във водата. Въпреки че периметърът е многократно изследван и документиран, екипът от подводни археолози на Университета на Валенсия, воден от Агустин Диес и Карлос де Хуан, все пак попада на непознати досега находки – фрагменти от въжета и керамични съдове.

Веднъж щом излезе непокътнат на сушата, дървеният съд, както и товарът му, ще преминат дълъг процес на реставрация, който се очаква да продължи поне пет години, уточняват от екипа.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС