Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Изяжда ли децата си „Глюкозната революция“?

Книгата на Джеси Инчауспе е наръчник за здраве, но в неопитни ръце може да доведе до хранителни разстройства, предупреждават специалисти

„Глюкозната революция“ на Джеси Инчауспе жъне успех не само на българския пазар - книгата е бестселър на „Ню Йорк Таймс“. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Изяжда ли децата си „Глюкозната революция“?

„Глюкозната революция“ на Джеси Инчауспе жъне успех не само на българския пазар - книгата е бестселър на „Ню Йорк Таймс“. Снимка: ЕПА/БГНЕС

След години на кето, палео режими и дори опити за влизане във форма през диабетични лекарства, новата мода в храненето преминава през грижата за кръвната захар. У нас тази тема бе наложена особено комерсиално чрез „Глюкозната революция“ на Джеси Инчауспе. Излязла на български пазар през май 2023 г. (изд. „Колибри“), книгата на френската биохимичка мигновено стана бестселър и единствено по изключение излиза от Топ 10 на най-търсените заглавия в книжарница „Гринуич“ в идеалния столичен център. От декември в класацията нахлу и втората книга на Инчауспе у нас, четириседмичен хранителен план със 100 рецепти „за здравословен и щастлив живот“.

В страна, в която има около 500 хил. диабетици, а още поне 300 хил. не знаят за болестта си или са в преддиабетно състояние (по данни от 2022 г.), е логично книгата да има подобен успех. Но „Глюкозната революция“ не е адресирана само към тях, както става ясно още от посланието на корицата, отправено към всички критични към своите телесни форми: „Отслабнете. Спрете пристъпите на глад. И яжте всичко, каквото обичате“.

Всички, които са минали през поне един хранителен режим в живота си, са наясно, че без лишения отслабването е невъзможно. Все пак да видим как предлага Инчауспе да се свалят килограми без глад и ограничения на някои храни.

Философията на авторката е центрирана около нивата на глюкозата в човешкия организъм. Книгата тематично е разделена на три части – в първата се обяснява какво е глюкозата, как я преработваме и защо е важна за телата ни. Втората представя основната теза на Инчауспе – скоковете на кръвната захар, или т.нар. глюкозни пикове, са вредни за организма и могат да предизвикат редица здравословни проблеми. Третата – и най-противоречиво приета – дава на читателите 10 полезни съвета и „пищови как да бъдем богини на глюкозата“. Формулировката е станала устойчив израз сред обществото на Инчауспе –  в Инстаграм акаунтът ù „Glucose Goddess“ има над 3 млн. последователи, които споделят, че нейните методи са им помогнали да преодолеят вълчия глад и необходимостта от рафинирана захар, да преборят следобедните енергийни сривове и генерално да подобрят живота си.

Съветите на Инчауспе са доста прости – солената закуска е за предпочитане пред сладката; всяко хранене трябва да е разделно (първо следва да бъдат приети само фибрите, а въглехидратите и захарите – последно); лъжица оцет помага за контролирането на кръвната захар; движението след храна е желателно и т.н.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Jessie Inchauspé (@glucosegoddess)

Онова, което отличава книгата на Инчауспе от много други издания за диети и режими на хранене, е позоваването на над 300 научни изследвания и на собствения ù опит. Инчауспе не е диагностицирана с диабет, но за целта на книгата си носи глюкомер и споделя как различните храни влияят на кръвната ù захар. Още в началото на изданието обаче авторката отбелязва, че няма медицинско образование и е добре „хаковете“ ù да се съгласуват предварително със специалист. Често включва и напомняне, че нищо не е на всяка цена и не е фатално, ако някой съвет бъде пропуснат, тъй като обстоятелствата не го позволяват.

Съветите в книгата на Инчауспе вероятно не са зловредни – разбира се, богатата на фибри диета е за предпочитане пред режим с полуфабрикати и трансмазнини; разбира се, че движението след хранене е полезно за тялото. Но покрай добрите практики, колкото и внимателно да са формулирани от авторката, се прокрадват и някои съвети, които нямат достатъчно стабилна научна основа, отбелязват някои специалисти – голяма част от цитираните проучвания например са проведени сред твърде малък брой души и не може да се твърди, че са приложими за всички.

Британският кардиолог Рохин Франсис предупреждава, че инфлуенсъри като Инчауспе „споделят разумни съвети“, но от време на време ги смесват с „фактологично неверни твърдения“, твърди той, цитиран от АФП.

„Основното ми притеснение, е че патологизираме нормалното поведение на глюкозата при хората, които не страдат от диабет – казва той и споделя, че е имал случаи на пациенти, които избягват консумацията на плодове, тъй като фруктозата в тях води до покачване на кръвната им захар. – Няма никакъв проблем хората да записват данните за кръвната си захар и да следят как работи тялото им, но проблемът се поражда от начина на споделяне на тази информация – там се крие вредата.“

Според широкоприетото схващане сред лекарите кръвна захар под 7.8 mmol/L се счита за нормална. Нивата над този показател се считат за „опасна зона“, но все пак не е повод за притеснение, ако за кратък период от време след хранене кривата навлезе там, споделя пред АФП Доун Дейвис, професор в отдела по ендокринология, диабет и метаболизъм към Медицинския факултет в Университета в Уисконсин.

„Глюкозата на всеки човек ще скочи след хранене, особено ако е консумирал храна с висок гликемичен индекс като плодове и сладки напитки. Това е нормално. При пациентите без диабет тялото ще реагира и ще отдели инсулин, за да изчисти глюкозния товар и след около 2 часа кръвната захар ще се върне в нормалните си показатели.“

Хора, които не са диагностицирани с диабет, няма смисъл да следят нивата на кръвната си захар непрекъснато, тъй като това може да доведе до хранителни разстройства, предупреждават диетолози. В един от постовете си например Инчауспе споделя данните от глюкомера си след изяждането на десерт. Тя сравнява два случая – в единия отива да тича след десерта, а в другия – не.

„Ходенето след храна е чудесен начин да стабилизирате кръвната си захар – коментира Аби Лангър, популярна диетоложка в Канада. – Да бягате 5 километра след десерт не е нормално. Не е нужно да тренираме непрестанно, за да „изгорим“ онова, което сме консумирали. Същото важи и за съвета кои групи храни да ядем първо. Ако ядем първо зеленчуците и после скорбялата, това наистина може да доведе до по-нисък скок на кръвната захар. При хората, които не са диабетици, това няма никакво значение. Чувството, че трябва да деконструираме храната си на групи, граничи с хранително разстройство.“

Своите впечатления от книгата на Инчауспе споделя и блогърката и здравословен коуч Ема Колси Никълс, която в продължение на малко повече от месец следва стриктно десетте съвета от „Глюкозната революция“ – на 49 години и в перименопауза, тя споделя, че не се е ограничавала в нищо, както съветва авторката. В резултат не е отслабнала, но все пак отчита като позитив, че не е напълняла, въпреки хормоналния си дисбаланс. Освен това се е справяла по-добре с вълчия си глад и по-рядко е имала нужда от сладко или солено между храненията си.

Тя отчита и един голям негатив на книгата – в нея се говори за „добри и лоши храни“, което трябва да се избягва.

„Храната е храна, не е лоша или добра – казва тя в блога си. – Просто някои храни ви помагат повече от други да постигнете желаното тегло. Трябва да спрем да демонизираме храната и да ù поставяме етикети. Това може да доведе само до засилено чувство на вина, когато се отдаваме на нещо, заклеймено като „лошо“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

Bookshop 728×90