Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Как българската фолклорна музика „бърка в мозъка“? (видео)

Вокална педагожка от Шотландия анализира магията в изпълнение на „Мистерията на българските гласове“

Бет от канала „Beth Roars“ реагира на запис от „Мистерията на българските гласове“. Снимка: Стопкадър - Как българската фолклорна музика „бърка в мозъка“? (видео)

Бет от канала „Beth Roars“ реагира на запис от „Мистерията на българските гласове“. Снимка: Стопкадър

Българската фолклорна музика звучи мистично заради „дисонансите, които ти бъркат в мозъка“, твърди певицата и вокална педагожка Бет Брадфорд, която поддържа Ютюб канала „Beth Roars“. С над 800 хил. абонати, тя изследва не само техниките на пеене, но и обръща внимание на „душата и сърцето на музиката, историята на твореца и връзките помежду ни, които превръщат музиката в универсален език“.

Във видеото си от 8 януари Брадфорд, родом от Шотландия, обръща внимание на песента „Кавал свири“ в изпълнение на „Мистерията на българските гласове“. Жените от формацията нямат вибрато и започват с остър тон, в който няма топлина, гласи опитът на педагожката да обясни защо звукът предизвиква толкова силен емоционален отзвук. Веднага след остротата в началото започва едно по-хармонична част, която Бет оприличава като „ято птички“. За да е по-силен ефектът на втората част, слушателите първо трябва да се сблъскат с дисонанса в първата, твърди нейната теория.

В хора има динамика, дългите тонове се изпълняват на фона на кратки фрази при многогласното пеене, допълва още тя. Дава и контекст:

„Тези песни са измислени от жени, които работят на полето или тъкат и просто им хрумват тези изумителни звуци. Няма никакви музикални правила. Доверявали се са на това кое звучи добре и отговаря на природата наоколо“.

Най-трудно за обяснение на Брадфорд е въздействието на различните тоналности при многогласното пеене в хармония помежду си – това изисква много, много работа, отчита педагожката.

„Как българските хорове постигат подобна прецизност без вибрато? – пита се тя в описанието на видеото си. – Тези древни техники и стиловете в многогласното пеене демонстрират суровата и магична дарба на музиката да ни свързва с емоциите ни и да разказва истории за вечността.“

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)