Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Как бе направен ядреният взрив в „Опенхаймер“ без компютърни ефекти

Кристофър Нолан разкри детайли около изобразяването на „Тринити“ за кулминационната сцена във филма

Стопкадър от ядрения опит „Тринити“ на 16 юли 1945 г. на 48 км от Сокоро, Ню Мексико, на място, където днес е ракетен полигон „Уайт Сендс“. Експлозията е с мощност 20 килотона тротилов еквивалент. Уикипедия - Как бе направен ядреният взрив в „Опенхаймер“ без компютърни ефекти

Стопкадър от ядрения опит „Тринити“ на 16 юли 1945 г. на 48 км от Сокоро, Ню Мексико, на място, където днес е ракетен полигон „Уайт Сендс“. Експлозията е с мощност 20 килотона тротилов еквивалент. Уикипедия

Броени дни остават до премиерата на „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан, разказ за бащата на атомната бомба и съдбата на творението му. Филмът се превърна в може би най-очакваната продукция на годината не само заради сюжета и екипа си пред и зад камера, но и заради един особено любопитен детайл от снимачната площадка – Нолан не е използвал компютърни ефекти за пресъздаването на опита „Тринити“, първия път, в който светът вижда зловещата гъба след детонацията на атомната бомба.

Взривът несъмнено е кулминацията на „Опенхаймер“, осъзнава Нолан още преди снимките да започнат. Събитията от 16 юли 1945 г. са описани и в книгата „Опенхаймер. Американският Прометей“ на Кай Бърд и Мартин Шъруин, по която режисьорът работи за сценария. Взривът в пустинята на Ню Мексико е толкова силен, че осветява небето в яркобяло и химикът Джеймс Конант, който присъства на експеримента, решава, „че нещо се е объркало и целият свят е изчезнал в пламъци“.

Нолан не за пръв път ще покаже атомна експлозия на екран – вече го е правил за финала на „Черният рицар: Възраждане“. Там режисьорът използва компютърно генерираните изображения.

„В този филм това беше освобождаване на напрежението, колкото и странно да звучи. Експлозията бе далечна и затова хората се чувстваха в безопасност – разказва Нолан, цитиран от IGN. – Но когато започнах „Опенхаймер“ и се запитах как да изобразим „Тринити“, детонацията на първото атомно устройство. Компютърните ефекти нямаше как да работят тук, колкото и да са гъвкави, ненадминати и да позволяват дори най-дребни детайли. Но при тях резултатът винаги е безвреден, сигурен. Много трудно можеш да предадеш това ниво на заплаха с компютърни изображения.“

Затова първата задача, още преди да са започнали снимките, била поставена на Андрю Джаксън, отговорника за визуалните ефекти. Той трябвало да изнамери аналогични методи за мащабната експлозия. Джаксън е пресъздал взрива чрез сблъсък между топки за пингпонг, кофи с боя са били хвърляни срещу стени, разработен е и специален магнезиев разтвор за специфичния бял цвят на експлозията. Всички тези трикове се съчетават с бензин, барут и майсторството на оператора Хойте ван Хойтема, който ги заснема в хипер близък план с променливи честоти на кадрите.

„Опитваме се да следваме тази нишка на вибрираща енергия през целия филм, до нейното пълно освобождаване в това невероятно разрушително събитие – казва Нолан. – Част от това, което ще видите, беше миниатюрно и е преувеличено на екран, но другата част бе пълномащабна и изискваше пълна концентрация на снимачната площадка.“

Сцената преди самата експлозия в пустинята на Ню Мексико е наситена с напрежение – персонажите тръпнат от вълнение и страх, а в пламъците е отразена тревогата за назряваща трагедия. Повечето експлозии във филмите на Нолан, а и въобще, се приемат като връх на развлечението и обикновено се посрещат с възхитени възгласи от кинозрителите. Не и тук.

„Разбира се, звучи малко нелепо да използваме думата „развлечение“ във връзка с нещо толкова сериозно – казва режисьорът. – Но ужасът е киножанр, също като драмата, романтиката, комедията… Когато говорим за развлечение в киното, нямаме предвид непременно смях, забавления и само щастливи неща, а ангажираност, предизвикване на емоция от една напрегната и драматична история. А може би и чувство на отвращение и ужас.“

В главната роля на Опенхаймер влиза Килиън Мърфи. В първостепенни роли са още Емили Блънт, Мат Деймън и Робърт Дауни Джуинър, в останалите образи са Флорънс Пю, Кенет Брана, Рами Малек и други.

Премиерата на „Опенхаймер“ е на 21 юли, петък.

Вижте още: ПЪРВИ ОТЗИВИ ЗА „ОПЕНХАЙМЕР“

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Време усукано