Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Как да имаме хубав живот, разсъждават в древен свитък, погребан от Везувий

Съдържа епикурейски размишления за музиката, каперсите и насладата от живота

Така изглежда свитъкът, разчетен с помощта на ИИ. Снимка: „Предизвикателството Везувий“ - Как да имаме хубав живот, разсъждават в древен свитък, погребан от Везувий

Така изглежда свитъкът, разчетен с помощта на ИИ. Снимка: „Предизвикателството Везувий“

Няколко пасажа от древен свитък, погребан под вулканичната пепел на Везувий през 79 г., бяха разчетени за пръв път. Направиха го група студенти, съобщава списание „Nature“. Документът е част от безценна колекция със стотици овъглени ръкописи на древногръцки, открити първо през XVIII век в древния град Херкулан. Огромната част от съдържанието им остава мистерия, тъй като е невъзможно да бъдат развити на ръка и всяко докосване може да се окаже фатално за целостта им.

Чрез ИИ са дешифрирани само около 5% от пълния текст на дадения ръкопис. В него неизвестен автор споделя своите разсъждения за музиката, каперсите и насладата от живота. Съдържанието на повечето от откритите по-рано свитъци от Херкулан е свързано с епикурейската школа по философия и според теорията на изследователите ръкописите някога са били част от библиотеката на епикурееца Филодем, живял от 341 до 270 г. пр. Хр. Неговата колекция се е озовала в наречената днес Вилата на папирусите в Херкулан, луксозен имот, вероятно притежаван от тъста на Юлий Цезар, отбелязва списание „Смитсониън“.

Темите, обсъждани в древния документ, са все още актуални, казват изследователите:

„Основните въпроси, които задава Епикур, са тези, пред които сме изправени всички ние и днес: как да имаме хубав живот? Как да избегнем болката?“, коментира Кенет Лапатин, куратор от музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис.

Дигитализираният текст на свитъка. Снимка: „Предизвикателството Везувий“

По-вълнуващото обаче е, че първите разчетени 5% от този свитък дават надежда, че в близко бъдеще текстът ще може да се дешифрира в цялост, а след това да се разчетат и останалите ръкописи.

Разчитането на свитъка става възможно след обявено състезание с финансов стимул. „Предизвикателството Везувий“ започна миналата година и от тогава изследователи по цял свят се надпреварват да разчетат ръкописа, без да го докосват. Първи пробив прави Люк Фаритор, студент от Небраския университет в Линкълн. Той използва малка частица от папируса, за да обучи алгоритъм с изкуствен интелект и така дешифрира думата „лилав“, за което печели награда от 40 хил. долара. Следва Юсуф Надер, студент в Берлин, който успява да получи дори още по-ясно изображение и накрая към двамата се присъединява Джулиан Шилингер, студент в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих. За усилията си да разчетат над 2000 знака – повече от необходимото по условие на състезанието – тримата получиха парична награда от 700 хил. долара.

„Предизвикателството Везувий“ ще има втора фаза, в която голямата парична награда ще бъде връчена на първия екип, който успее да дешифрира 90% от текста на четири свитъка.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС