Агресивна форма на рак се лекува най-лесно, когато нямаш рак. Или поне такъв е случаят с австралийската блогърка Бел Гибсън, която през 2013 г. убеждава хиляди души, че е успяла да се пребори с най-коварната болест на съвремието ни не с химиотерапия и стандартни методи за лечение, а с „промяна в хранителните навици, тренировки, търпение, отдаденост и любов“.
Нейната история е разказана в новия минисериал на „Нетфликс“ „Ябълков оцет“ (Apple Cider Vinegar), а макар действието в него да се развива преди десетина години, предупреждението за алтернативната медицина е не по-малко актуално, отбелязва Би Би Си.
Всичко започва през 2013 г., когато невероятната история на една млада жена излиза наяве в редица медии в Австралия и отвъд. Бел Гибсън, тогава на 21, пуска на пазара мобилното приложение за здраве „The Whole Pantry“ с обяснения и съвети как е преодоляла рака. Според историята, представена в него, тя е била диагностицирана през 2009 г. със злокачествен тумор в мозъка, а според лекарите ú оставали „шест седмици, най-много четири месеца живот“. Само в първия месец приложението е свалено 200 хил. пъти и освен това носи на създателката си сделка за написването на книга с рецепти с издателство, дъщерно на „Пенгуин Букс“. До началото на 2015 г. изданието е отчело продажби на стойност над 1 млн. австралийски долара. Впечатляващата ú история вдъхновява хиляди да последват примера с диетата ú, а тя получава признание и награди от големи списания като „Ел“ и „Космополитън“.
С изключение на печалбите обаче всичко друго е лъжа, както след няколко години самата Гибсън ще признае в свои медийни изяви. Момичето нито някога е имало тумор в мозъка, нито разсейки в кръвта, мозъка, черния дроб, матката и далака, които си измисля през 2014 г., когато се появяват първите съмнения за автентичността на разказа ù.
Истината излиза наяве чак през април 2015 г., когато тя признава пред „Women’s Weekly“, че „нищо не е вярно“, но все пак отказва да поеме отговорност за измамата си.
„Все още се лутам между това, което мисля, че знам, и реалността. Живяла съм го и все още не съм постигнала равносметка“, казва тя тогава.
Сериалът на „Нетфликс“ се съсредоточава най-вече върху психологическия елемент и обяснението на Гибсън за действията ù. Действието в „Ябълков оцет“ обхваща цялата история, от годините, в които тя твърди, че е била диагностицирана от мними лекари, до 2015 г., когато се разплита цялата мистерия. В началото на всеки епизод е поместено уточнението, че това е „сравнително истинска история, базирана върху една лъжа“ и „определени герои и събития са създадени или измислени“.
Липсата на човечност у Гибсън е подчертана с въвеждането на историите на две други жени като контрапункт. Една от тях е Мила Блейк, 22-годишна журналистка, която открива, че има епителиоиден сарком и пише в блогове за болестта си. Героинята всъщност е базирана на реалния живот на Джесика Айнскоу, която става известна в интернет по същото време като Гибсън с уебсайта си „Wellness Warrior“, в който документира борбата си с рака. Айнскоу по подобен начин насърчава използването на противоречиви алтернативни терапии, включително говори за лечение, което активира „изключителната способност на тялото да се самолекува чрез органична, растителна диета, сурови сокове, клизми с кафе и естествени добавки“. Айнскоу почива от рак на 30 години.
Третият централен персонаж в сериала е изцяло измислен, но вероятно най-важен от всички – Луси е събирателен образ на всички онези последователи на Гибсън, които действително са били диагностицирани с рак, но са били повлияни от нейната история, за да спрат установените терапии, за да опитат да преборят болестта с органични зеленчуци, Аюрведа и кислородна терапия.
Развенчаването на мита, който Гибсън внимателно плете, е представен достоверно в сериала – Бо Донъли и Ник Тоскано, двама разследващи журналисти от мелбърнския вестник „The Age“ откриват, че инфлуенсърката е дарила за благотворителност една твърде малка сума от публично обещаната. Гибсън е превела на различни каузи едва 7 хил. австралийски долара вместо обявените 300 хил. След това съмненията около историята ù започват да се множат, но в различни медийни изяви тя ту признава измама, ту твърди, че самата е била жертва на лекари, които са я излъгали за диагнозата ù.
В крайна сметка Гибсън е осъдена от съда в Мелбърн през 2017 г. и глобена с 410 хил. австралийски долара. През 2021 г. обаче „Гардиън“ съобщава, че тя все още не е внесла сумата, която с лихвите вече е възлязла на около 500 хил. австралийски долара.
„Ябълков оцет“ е добре приет от критика и публика – има 82% позитивни отзиви от специалистите в „Ротън Томатоус“ и 7,2/10 от потребителите на IMDb. Предвид истинската история зад сюжета, продукцията има всички заложби да се превърне в тв хит, но трябва да бъде и предупреждение за всички, които се доверяват сляпо на съветите на инфлуенсъри без грам медицинска квалификация, пише Би Би Си. За контекст: търговията с т. нар. уелнес продукти (хранителни добавки, витамини, етерични масла и други) се изчислява на 6,3 трилиона долара, сочи статистиката за 2023 г.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение