Културата стана предмет на феминизма през 2014 г. На червения килим, на сцената, в театрите, в парламентите, в ООН, върху лавиците с книги, статусите в Туитър, в дискусионните предавания актриси, изпълнителки, писателки прокламираха важността на полова равнопоставеност.
През януари Бионсе написа есе за американска феминистична група, озаглавено „Равенството между половете е мит”. То не беше нито дълго, нито академично, но включените в него статистики показаха и доказаха, че жените изобщо нямат думата. Противно на становището, че жените управляват света, което се твърдеше в нейния хит от 2011-а Run the World (Girls).
В сезона на наградите от януари до март отличничките на Холивуд използваха възможността да осъдят междуполовото неравенство. По време на официална вечеря на киноиндустрията Мерил Стрийп похвали и припозна британската актриса Ема Томпсън като „яростна феминистка и мъжеядка, досущ като мен самата.”
В победната си реч след спечелването на „Оскар” за най-добра женска роля Кейт Бланшет осъди „тези, които все още глуповато си мислят, че филмите с централни женски персонажи са само за определена аудитория.”
Нейната гледна точка беше доказана и от анимационното филмче „Замръзналото кралство”. Лентата, която спечели „Оскар”, направи авторката си Дженифър Лий първата жена-режисьор, чиято лента има приходи от над един милиард долара. И то само четири месеца след пускането й по кината в края на миналата година.
Билетите за ”Размазани граници” – пиеса, кръстена на едноименното парче от 2013-а на Робин Тики, създало противоречиви дискусии, насочени към сексисткия му текст и видеоклип, се разпродадоха като топъл хляб в Англия.
В това време Камарата на общините в Английския парламент отвори врати, за да пусне Мерил Стрийп и останалите от екипа на филм, който ще разглежда възникването на суфражизма (движение за предоставяне на избирателни права на жените – бел. ред.). Лентата е написана, продуцирана и режисирана от дами.
Актрисата и нов посланик на добра воля към ООН ЖЕНИ Ема Уотсън в речта си пред събранието на световната организация през септември покани мъжете и момчетата да вземат нещата в свои ръце и да сложат край на половото неравенство. Актьорите Ръсел Кроу, Бенедикт Къмбърбач и Иън Маккелан заявиха своята подкрепа.
Седмици по-рано Бионсе пя пред телевизионна аудитория от над 8 милиона на видеонаградите на MTV, застанала пред огромно електронно пано, на което се изписваха думи от речта „Ние всички трябва да сме феминисти” на нигерийската авторка Чимаманда Нгози, изнесена на една от сесиите на TED.
Носителката на „Еми” Лена Дънам пусна на пазара мемоара си „Различен тип момиче”. Билетите за лондонската й среща с фенове бяха разпродадени за 12 часа. По време на дискусията една от събралите се 3000 жени в „Ройъл фестивал хол” сподели, че ситкомът на Дънам „Момичета”, който се излъчва по HBO, й дал кураж да сложи край на връзка, в която е била насилвана.
Лена Дънам променя мисленето и на Тейлър Суифт. Американската изпълнителка обясни през август, че приятелството й с Лена я накарало да осъзнае, че всъщност е феминистка без ясно изразена позиция. Преди месец Суифт стана първата жена, която оттегли доброволно свой сингъл от първото място в класацията Billboard Hot 100 и спря достъпа до музиката си от стрийминг услугата Spotify в знак на протест срещу неравното плащане на отчисления от авторски права на музикантите от различни полове.
Съвсем наскоро сексизмът в сърцето на филмовата индустрия беше развян на показ от хакерите, които направиха обществено достояние секретна информация на „Сони Пикчърс”. Изпълнителните директори на студиото оценили таланта и усилията на Дженифър Лоурънс и Ейми Адамс почти наполовина по-евтино от тези на колегите им мъже. Да не говорим, че и двете дами бяха номинирани за „Оскар” именно за тези персонажи. В друг имейл сценаристът Арън Соркин заявява категорично, че женските роли са доста по-лесни за изиграване от мъжките, добавяйки, че единствено „Мерил Стрийп и Хелън Мирън може да играят наравно с момчетата.”
Но най-гибелното напомняне за женомразството беше директна разплата за кампанията на Ема Уотсън „Той за нея”, проведена под патронажа на ООН. В отговор на исканията на актрисата за равенство между половете, хакерите дадоха хляб на масите, хаквайки голите снимки на над 100 известни жени.
Битката за полово равноправие със сигурност не е спечелена още. По думите на Ема Уотсън, това най-вероятно ще отнеме поне 60 години още: “Много неща през тази година ускориха изгрева на културния феминизъм. Имам силното усещане, че жените художници, изпълнители, мислители са на път да поставят началото на промяната.”
Като всички политически движения, така и феминизмът се нуждае от манифест. Нуждае се също от популярни на масата шампиони и модели за подражание, особено в ерата на социалните мрежи.
Битката за полово равенство започна в съдебните зали и парламентите, когато жените се бориха за равни права на гласуване и на съществуване. Но тази година кампанията за равнопоставеност навлезе в нова фаза, след като носителки на „Оскар”, драматурзи, комедианти и поп звезди размахаха жезъла на равноправието.
Феминизмът винаги е бил войнствен и неудобен, но през 2014 г. за пръв път той стана хладнокръвен и невъзмутим.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение