Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Как ходят на мач японците (видео)

Те са като останалите футболни фенове, докато не стане време да си ходят – тогава започват да чистят

Японските фенове се радват след победата на техния тим над Колумбия. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Как ходят на мач японците (видео)

Японските фенове се радват след победата на техния тим над Колумбия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

След разгорещена футболна среща от Световното първенство скамейките най-често остават заринати с купища чаши, чинии и най-различни опаковки, захвърлени в най-инфарктните на терена моменти. А японските фенове определено имаха причина да скачат от радост във вторник вечерта – националният им отбор спечели срещу Колумбия с 2:1.

И след като футболистите пометоха противниците си на игрището, японските фенове направиха същото със скамейките – видео показва как феновете от страната на изгряващото слънце почистват своите секции на стадиона. Екипирани с големи чували за отпадъци, донесени от тях самите, японските запалянковци обиколиха редовете и си събраха боклука, оставяйки мястото в състоянието, в което са го намерили.

Това не е прецедент.

„Това не е просто част от футболната им култура, а от японската култура“, обяснява живеещия в страната журналист Скот Макинтайър пред Би Би Си.

Той е в Русия, за да отразява Световното, и е сред малцината, които не се изненадват от поведението на японците.

„Често чуваш хората да казват, че футболът е отражение на културата. Важен аспект от японското общество е да се увериш, че всичко е абсолютно чисто – така се случва на всички спортни събития и най-вече на футболни мачове“, казва Макинтайър.

Феновете на Сенегал също са забелязани да почистват след себе си, но истинско изумление сред чужденците на първенството в Русия предизвикват японците.

Това е навик, на който японците се научават от деца.

„Почистването след футболни мачове е продължение на основните правила, които им се преподават в училище, където децата почистват класните си стаи и коридорите“, дава обяснение Скот Норт, професор по социология в университета в Осака.

https://youtu.be/6GPloUe6wQE

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)