Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Камера документира хиляда години в един кадър

Експеримент на философ, който създава капсула на времето над град в Аризона

Няма гаранция, че  камерата ще устои на времето в продължение на 1000 години. Снимка: Крис Ричардс/Университет на Аризона - Камера документира хиляда години в един кадър

Няма гаранция, че камерата ще устои на времето в продължение на 1000 години. Снимка: Крис Ричардс/Университет на Аризона

Философ и екип от учени документират Земята такава, каквато следващите поколения никога няма да я видят, в амбициозен художествено-научен проект. Камера, инсталирана на територията на природен резерват в покрайнините на Тусон, щата Аризона, ще снима околността всеки ден в продължение на хиляда години, съобщава сайтът „Interesting Engineering“.

Експериментът, който ще служи като капсула на времето за хората в бъдещето, е по идея на философа Джонатан Кийтс в партньорство с екип изследователи от „Desert Laboratory“. Устройството ще произведе една единствена снимка, която улавя в себе си променящия се пейзаж на едно хилядолетие. Тя обаче ще бъде проучена едва след като проектът приключи след хиляда години, надява се философът.

„Хиляда години са дълъг период от време и има много причини инициативата ни да се провали – казва Кийтс в изявление, публикувано в сайта на Университета в Аризона. – Камерата може и да не е на същото място след хиляда години. Има природни сили и човешки решения – дали административни, или криминални, които могат да доведат до разрушението на камерата.“

Камерата е разположена точно до пейка с изглед към един от кварталите на град Тусон, популярна дестинация за местните жители и туристи.

Проектирането на експеримента не е лесна задача. Камерата използва малка дупка в тънък лист от 24-каратово злато. Лъчът светлина, пропуснат през малкия отвор, след това преминава през миниатюрен меден цилиндър, инсталиран върху метален стълб. Вътрешността на камерата е покрита с множество слоеве ализарин – багрило, което служи за оцветяване в червено, виолетово и др.

За да илюстрира по-добре как ще изглежда крайният резултат, Кийтс дава пример: ако след 300 години небето на Тусон се изпълни с небостъргачи там, където преди е имало еднофамилни къщи, снимката от хилядолетната камера ще покаже едновременно къщите и небостъргачите в един наслоен кадър.

Надеждите на Кийтс са, че бъдещите хора, които отворят камерата след хилядолетие, ще предприемат действия, за да спасят планетата си, виждайки колко много се е променила тя през изминалите години. Но мотивацията му е и да накара съвременните хора да направят същото, представяйки се как пейзажът би се изменил с тяхно участие.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg