Острото габровско жило за поредна година се заби право в сърцето на политическия елит у нас по време на Карнавала в града. Шествието, което всяка година събира хиляди габровци и туристи, се проведе на 18 май под мотото „Правете карнавал, а не война“.
Покрай призивите за мир по света, карнавалът заплаши да си създаде множество врагове, и то сред най-влиятелните кръгове у нас. По главните улици на града, където като гирлянди се забелязват множество предизборни плакати, лицата от тях нерядко дефилираха и под формата на високи макети на политици и хумористични сюжети, белязали изминалата година. На платформите, теглени от доброволци да се подиграят невинно с управата, лесно се разпознаваха шаржовите черти на президента Румен Радев от „Дондуков 2“ до „Трети март“; Петър Волгин, приютил на рамото си Елеонора Митрофанова; Делян Пеевски с магнити около врата си; Христо Иванов по дамско бельо и чаша турско кафе в ръка; обявения за президент на Русия Владимир Путин със своето куче на повод Костадин Костадинов… Тонът на места загрубяваше, както при платформата с фигурите на триото Асен Василев, Кирил Петков и Бойко Борисов. Двамата лидери на „Продължаваме промяната“ носеха в ръце изцапано бельо, а между тях от пералня се подаваше глава с чертите на Бойко Борисов.
Шествието на макетите минаваше на фона на кратък коментар, написан от авторите на съответната творба, както единият от водещите на събитието нерядко се налагаше да се застрахова на (полу)шега. Преувеличението е често използван похват, стана ясно при няколко „протестни платформи“ с будни граждани. На една от тях майчинското съсловие бе стреснато, че емблематични произведения на български автори отпадат от програмата; друга показа „новите ценности“ с жени с преувеличени естетични корекции. Един от сюжетите представяше „битката за паметника“, при която на гол постамент два лагера – с тениски съответно на САЩ и СССР, спореха какво да има в Княжеската градинка в София – Статуята на свободата или реставриран Паметник на съветската армия. Посланието на авторите обаче изглади всякакви съмнения за пристрастие с поуката им, че спасението не дебне отвсякъде, а е в нашите ръце.

По време на дефилето МОЧА биваше разглобен неколкократно и на негово място се появяваше Статуята на свободата. Снимка: „Площад Славейков“
Карнавалът в Габрово има своите корени от т. нар. Олелийня от XIX век, провеждала се ден преди Сирни Заговезни, когато маскирани зевзеци шествали с часове по улиците на града, за да гонят злото и тегобата на ежедневието. По-значимо прекъсване е документирано в годините 1990-1997 г., когато дори габровци нямали сили да се шегуват с реалността. Съвременния си облик Карнавалът придобива през 1998 г. и от тогава се провежда всяка година (с малки изключения) под различно мото.
Дефилето се провежда под шапката на местната власт, но това не е повод художниците да се поставят под автоцензура. Едно от произведенията тази година изобразява кметицата на града Таня Христова като змия, увила се около сградата на общината. Самата тя, изглежда, приема добре саркастичната захапка: след като по обичай отряза опашката на габровската котка (препратка към популярната шега, че котките в града са с рязани опашки, за да се затваря по-бързо вратата след тях и да не изстиват стаите), тя се включи в шествието по улиците на града, облечена като Елена от Троя.
Създателите на хумористичните шаржове не разчитат на маската на анонимността – близо 20 макета тази години са дело на общо 12 души, начело с художника Драгомир Цанев. В продължение на месеци се работи със стиропор, арматурна тел, железни профили, които малко по малко придобиват облика на Корнелия Нинова, Джо Байдън, Доналд Тръмп и десетки други незастраховани от шеги.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение