Тези, които постят, знаят стриктните правила на 40-дневно въздържание преди Великден на месо, захар и тлъсто. Същите правила са били известни и на венецианците през 12-и век, които си устроили карнавал, за да се отърват от запасите си на храна и вино преди Възкресение Христово. Предполага се, че думата сarnevale идва от латинските думи carne и vale, които означават „сбогом на месото”. Карнавалът във Венеция датира от 1162 г., когато местните жители решили да празнуват победата си над Патриарха на Акилея. В днешно време карнавалът се организира всяка година, обикновено през февруари, и се планира така, че последният му ден да се пада в т.нар. „блажен вторник“, след който започва 7-седмичният Велик пост.
Традицията хората да се маскират във Венеция е доста стара. Тя ни връща в 1268-а, когато бил приет закон, който забранявал гражданите да се маскират и да хвърлят модерните по онова време парфюмирани яйца.
По времето на Ренесанса маските вече били официална част от карнавалните чествания. През 16-и век членовете на популярната Commedia d’Arte troupe изпълнявали представленията си по площадите на Венеция напълно маскирани.
През 18-и век на венецианците им било позволено да носят маски шест месеца в годината. Например черните кадифени маски били носени от гражданите, когато посещавали „домове с лоша репутация” – особено ако става дума за места, където се играе хазарт. След превземането на Венеция от австрийците през 1798 г. носенето на маски, както и карнавалът, станали отново неприемливи. Същото прави и Мусолини през 30-те, когато забранява всякакъв вид чествания от този род.
През 1979-а обаче група венециански занаятчии се събират с каузата да възкресят карнавала. В началото това било замислено като примамка за туристите, което очевадно дало желания резултат, тъй като всяка година във Венеция за двуседмичните маскирани празненства пристигат повече от 3 милиона души.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение