Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Картина на Вукадинов сред 10, избрани между 9 хил. във Ватикана

Неговата творба е в специалната експозиция за 50-годишнината от създаването колекцията със съвременно изкуство на Ватиканските музеи

Произведенията от експозицията не са събрани в една зала, а са пръснати из Ватиканските музеи, предизвиквайки диалог със заобикалящите ги произведения. Снимка: „Портал Култура“ - Картина на Вукадинов сред 10, избрани между 9 хил. във Ватикана

Произведенията от експозицията не са събрани в една зала, а са пръснати из Ватиканските музеи, предизвиквайки диалог със заобикалящите ги произведения. Снимка: „Портал Култура“

„В памет на героите“ („Чили“) на Иван Вукадинов е част от специална изложба във Ватикана, организирана по повод 50-годишнината от създаването на колекцията за модерно и съвременно изкуство към Ватиканските музеи. Картината на българския художник стана част от колекцията на Ватиканските музеи през октомври миналата година, 50 години след като от институцията за пръв път проявяват интерес за придобиването ѝ.

Днес „В памет на героите“ е едно от десетте произведения, включени в експозицията „Contempranea 50“, наредена из залите на Ватиканските музеи. За юбилея кураторите изтъкват шепата творби от колекцията с над 9000 произведения като емблематични за развитието на съвременното изкуство и за самите автори. Изложбата се откри на 23 юни и може да се разгледа до 24 септември, а „В памет на героите“ е изложена в Грегорианския египетски музей.

Историята на Вукадиновата работа е тясно свързана с тази на колекцията за модерно и съвременно изкуство, се казва в кратък гид за изложбата, публикуван в сайта на Ватиканските музеи. За първи път произведението е забелязано през 1977 г. по време на солова експозиция на Вукадинов в Рим. Тогава от Църквата предлагат картината да влезе в колекцията като подарък, но българската социалистическа власт блокира сделката с аргумент, че „В памет на героите“ е национално богатство, припомня се историята в краткия каталог.

„В памет на героите“ може да се разгледа в Египетския музей във Ватикана. Снимка: „Портал Култура“

Огорчен, Вукадинов се оттегля в родината си, но в следващите години не организира изложби нито в България, нито в чужбина. След дългогодишното прекъсване историята продължава чак през 2021 г., когато Вукадинов сам търси Министерство на културата като посредник за даряването на картината на Ватикана. Дарението стана официално едва през октомври 2022 г. след дълги преговори, убедили Ватиканските музеи да престъпят правилото си и да приемат в колекцията си произведение на жив художник.

„Емблема на социо-политическата притча за страните със съветска ориентация и тяхната преоткрита свобода в културния и религиозния диалог, „В памет на героите“ ни насърчава да насочим вниманието си върху способностите на изкуството и дълбоко вкоренените културни процеси да превъзмогват всякакви ефимерни условности и да се движат по дълги траектории във времето и пространството.“

Неслучайно произведението е изложено сред творбите на Египетския музей, тъй като „творческата дисциплина на Вукадинов, аскетичната и византийска стилистика на картината и нейната техника“ създават асоциативни препратки към контекста на изкуството от Египет и Близкия Изток.

„В процес, който умишлено търси архаичното, художникът използва пигменти, смесени с восък, създавайки вид енкаустично платно – се казва още в онлайн каталога на изложбата. – Използвани са восъчни капки, фрагменти от зебло и нишки, които са частично скрити, за да се създаде силуета на човешка фигура със завързани очи, появяваща се от фон – първо тъмен, после златен – като един съвременен Лазар.“

Откриването на изложбата във Ватиканските музеи бе съпроводено от покана към 200 творци да се срещнат с папата. Сред поканените е бил и самият Вукадинов, но напредналата му възраст не позволяват пътуване до Рим.

Вижте още: АВТОРЪТ НА „ИСУС В УРИНА“ ПОКАНЕН НА АУДИЕНЦИЯ ПРИ ПАПАТА

Творбата на Иван Вукадинов е поставена до входните двери на египетското изкуство неслучайно – коментира пред в. „Филтър“ проф. Аксиния Джурова, изследовател на творчеството на Вукадинов и автор на единствените две книги за художника. – Работена в продължение на три години от 1973-а до 1975 г. в традициите на фаюмските портрети и техника енкаустика, с която се постига ефектът на трансцендентността в златния фон на иконите, увитата в повои и черен ореол фигура напомня за взаимовръзката между живота и смъртта.

Сдържан и деликатен в отношенията си с хората, селективно наблюдателен към потока от художествена и житейска информация, Вукадинов налага дистанция между себе си и околния свят в тази степен, която му позволява търпеливо и упорито да разработва един тематичен кръг и последователно и разностранно да извежда определен пластичен проблем… При него материята и времето са изследвани в своя диалектическа връзка.“

Днес 91-годишният Иван Вукадинов, толкова години след промяната във властта, продължава да страни от медии и публични събития.

„Ако си се намерил, най-малко в изкуството можеш да избягаш от себе си“, казва той пред близки, цитиран във вестник „Филтър“.

КАРТИНАТА НА ВУКАДИНОВ НАЙ-СЕТНЕ ВЛИЗА ВЪВ ВАТИКАНА

ИВАН КОСТОВ: ОТ ЗАВИСТ КАРТИНАТА НА ИВАН ВУКАДИНОВ Е СПРЯНА ЗА ВАТИКАНА

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)