Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Картините за планирания „Музей на Фюрера“ в изложба в Линц

Трилогия експозиции за политиката на Хитлер в културата - купуване и присвояване на произведения на изкуството за музеи в целия Германски райх

Склад със заграбени произведения на изкуството в солната мина Алтаузее, 1943/44 г. Снимка: Ева Крафт/Архив на Федералната служба за паметници  - Картините за планирания „Музей на Фюрера“ в изложба в Линц

Склад със заграбени произведения на изкуството в солната мина Алтаузее, 1943/44 г. Снимка: Ева Крафт/Архив на Федералната служба за паметници

Изкуството по време на нацизма и политиката на Хитлер в културата са темите на трилогия от изложби в Бад Ишъл. Австрийският град, обявен за „Европейска столица на културата 2024 г.“, организира първата експозиция от „Пътешествието на картините“ в музея „Лентос“ в Линц. С акцент върху заграбването на произведения на изкуството, съхранението и спасяването им след нацисткия период, изложбата може да бъде разгледана до 8 септември, съобщава „Майн Бецирк“.

Изложбата представя картини и предмети, събрани за планирания от Хитлер „Музей на Фюрера“ в Линц, както и творби от временните арт лагери в Санкт Агата, Бад Аузее, Алтаузее и Бад Ишъл. Някои са купени от нацистите, а други заграбени и съхранявани в австрийската местност Залцкамергут.

Модел на неосъществения музей на Хитлер, Снимка: Архив на град Линц

По време на Втората световна война Хитлер и най-значимите австрийски музеи и търговци на изкуство използват Залцкамергут, за да пренесат там около 8 000 от най-значимите шедьоври на европейското изкуство.

„Хитлер колекционира, т.е. той купува и присвоява произведения на изкуството – не само за Музея на Фюрера в Линц, но и за музеи в целия Германски Райх“, казва експертът Биргит Шварц, цитиран от „Кронен Цайтунг“.

Това е темата и на военния трилър „Пазители на наследството“, режисиран от Джордж Клуни.

В т.нар. колекция са шедьоври, сътворени между VIII до XX век от автори като Арнолд Бьоклин, Франсиско Гоя, Едвард Мунк, Ловис Коринт, Якоб ван Ройсдал, Антонис ван Дайк, Джовани Батиста Тиеполо, Макс Либерман, Якоб Йорданс, Тициан, Мориц фон Швинд и Фердинанд Георг Валдмюлер.

Всички експонати са заети от обществени музеи в Австрия, Германия и Франция.

„Получаваме произведенията от чужбина само чрез специални разрешения на най-високо ниво“, казва Новак-Талер, куратор на изложбата.

Тяхната настояща и историческа собственост е документирана. Някои от творбите са били откраднати от нацистите и по-късно върнати на собствениците им, а произходът на други все още е обект на разследвания.

Част от изложбата е инсталацията „Ruinenwert“ на Хайнрике Науман, която представя мебели от нацистката епоха. Снимка: Достал Харалд

Под патронажа на музея „Лентос“ ще протекат и следващите две изложби. На 28 март ще бъде открита изложбата „Волфганг Гурлит“ в музея „Камерхоф“ в Бад Аузее, която ще представи живота на търговеца на изкуство и неговата бизнес партньорка, еврейката Лили Кристиансен. Те живеят в Бад Аузее от 1940 г. и имат огромно значение за местната културна политика.

Реконструирани артефакти и произведения на изкуството, както и инсталации на съвременни художници, ще участват в третата изложба „Животът на нещата“, чието откриване е на 27 април в Лауфен. Изложбата търси решение на проблема със системната кражба на произведения на изкуството – феномен от древни времена и средство за легитимиране на културно господство.

Общият бюджет на трите изложби е 800 000 евро, твърди търговският директор на музея „Лентос“ Гернот Баруниг, като една трета идва от текущия бюджет и две трети от специални фондове на културната столица, Министерството на културата, Националния фонд, спонсори и приятели на музея, които финансират и книга, посветена на изложбата, със същото заглавие – „Пътешествието на картините“.

Трилогията експозиции ще може да бъде разгледана до 8 септември 2024 г.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg