Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев се изказа за преминаване на казахската писменост от кирилица на латиница, съобщава Лента.ру.
„Изборът на азбука не е само избор на знаци за писане. Днес Казахстан не изостава от повелята на времето, съседните страни са избрали латиницата, 90% от информацията в света се публикува на латиница. А както е известно, там, където е информацията, науката и технологиите се развиват най-добре. Преминаването на казахския език към латинската азбука е един от ключовите етапи на духовната модернизация“, каза Токаев.
След разпадането на СССР държавите с предимно тюркоезично население – Туркменистан, Узбекистан и Азербайджан, въведоха вариант на латинската азбука, съдържащ графични знаци за някои специфични местни фонеми. В Казахстан, Киргизстан и Таджикистан се използва модифициран вариант на кирилицата.
Президентът Токаев отбелязва, че преходът ще се извършва плавно и поетапно. Като пример той посочва вестник „Егемен Казахстан“, една от страниците на който вече се списва на латиница. Президентът каза още, че редица обществени организации и търговски дружества в Казахстан използват латински букви в работата си.
„При прилагането на азбуката ще бъде взето предвид и общественото мнение, предимствата и недостатъците”, подчерта държавният глава.
През октомври 2017 г. първият президент на Казахстан Нурсултан Назарбаев подписа постановление за поетапен превод на казахстанската писменост на латиница до 2025 г. По същото време азбуката на казахския език беше одобрена на латиница от 32 букви, но в нея широко се използват апострофи, което според много експерти и обикновени граждани затруднява четенето и писането.
Тогава намерението получи различни тълкувания: то бе прието както като опит на републиката да се измъкне от културната опека на Русия, така и като вид „цивилизационен избор“, или просто желание за промени. Според Лента.ру, ако това се случи, латинизацията на азбуката ще предизвика много проблеми в Казахстан. Очаква се реформата да донесе значителни финансови щети – споменаваните числа варират от няколко стотин до милиарди долари.
Освен това преминаването към нова азбука може да забави изпълнението на редица проекти в хуманитарната и културна сфери, както и да създаде затруднения за всички, които ползват казахски език. Дори за високообразованите хора забавянето на процеса на четене ще усложни възприемането на текстовете, което ще окаже неблагоприятно въздействие върху състоянието на интелектуалната сфера в страната, предполагат руски специалисти.
Кирилицата е наложена като официална азбука в Казахстан през 1940 г., преди тава казахите са използвали различни графични системи, между които и латиница, а в някои райони и арабска азбука.
Със своите 2 724 900,0 km² Казахстан е сред страните с най-голяма територия в света (на 9-о място), но населението ѝ е малко над 16 милиона. Столицата на страната, град Нурсултан, получи това име на 20 март 2019 г., след оставката на първия президент Нурсултан Назърбаев. До 1961 г. градът се е наричал Акмолинск, до 1992-ра Целиноград, след това – до 1998-а е Акмола, а от 1999-а до преди две седмици се наричаше Астана.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение