Мисълта за смъртта действа потискащо на мнозина, но не и на Киану Рийвс, който дори написа книга по темата. В партньорство с Чайна Миевил, актьорът издаде „The Book of Elsewhere“ (Книгата от Другаде), разказ за безсмъртен воин, който се бори за своята смъртност. Въпросът е много близък до интересите на Рийвс в момента, споделя той в интервю за Би Би Си.
„На 59 години съм, така че постоянно мисля за смъртта – казва актьорът, но допълва, че намира това за положително. – Това не е смразяващо, а надявам се да ми придаде нова чувствителност за дъха ни днес, за връзките, които имаме потенциал да изградим.“
Това е първият роман на Рийвс, който освен с актьорство, се занимава и с музика и има група – „Dogstar“. „Книгата от Другаде“ се ражда от любовта му към комиксите и почива на основата на поредицата „BRZRKR“ на Рийвс. Публикувана през 2021 г., около „BRZRKR“ също има новини – сюжетът предстои да бъде адаптиран като аниме сериал за „Нетфликс“ с участието на самия автор.
„Обичам изображенията в комиксите – споделя Рийвс. – Обичам думите и историите, харесва ми как имаш различни възможности да се ангажираш с историята. Първо виждаш илюстрациите и след това можеш да проследиш думите.“
Колкото до „Книгата от Другаде“, Рийвс твърди, че неговото участие е сведено до минимум и казва, че в реалността „Чайна написа роман“. Сюжетът ни представя главния герой, наричан просто Би, който споделя няколко прилики с Рийвс – двамата имат подобни физически черти, но и се припокриват в преживяванията си. Също като Би, актьорът има тежък личен живот и преживява няколко загуби на най-близки, включително на приятелката си, мъртвородената си дъщеря и най-добрия си приятел, отбелязва Би Би Си.
Дотук обаче приликите свършват: Би е на 80 000 години, наполовина смъртен и наполовина бог, персонаж с „проклятието на насилието“, както го описва създателят му. „Книгата от Другаде“ е пълна с насилие, но в нея има и една любовна история. Фентъзи жанрът може би не е случайно избран, допуска и самият автор:
„Може би фантазията да създадеш един друг свят носи спокойствие. В жеста на създаването има нещо, които идва от болката. Затова да създаваш е чудесно. Споделяш това, което си направил и надеждата е, че хората ще оценят историята, която разказваме“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение