Приключи ремонтът на Кино „Влайкова“, финансиран от Столична община, съобщиха от читалище „Антон Страшимиров 1926“, където се помещава киносалонът. След няколко успешни дарителски кампании Кино-театър „Влайкова“ вече има освен нов дигитален прожекционен апарат и ремонтиран покрив и фасада, украсена от графити артиста от Бургас Иван Янков. На официалната си страница във Фейсбук читалището благодари на Столична община и в частност на Мирослав Боршош, зам. -кметът на София по културата.
За належащия ремонт бяха отпуснати 50 хил. лв. през юни 2021 г. с решение на Столичния общински съвет по предложение на кмета Йорданка Фандъкова. Северната и източната стена на кварталното кино в София се рушаха от години, покривът на почти 100-годишната сграда имаше десетки течове. Ремонтът беше предшестван от основно почистване на подпокривното пространство, събрало енергията и труда на десетки доброволци, развълнувани от съдбата на най-старото действащо кино в България.
Със следващата кампания ще се събират средства за смяна на настилката в киносалона и обновяване на сценичния инвентар.
Сега в новоремонтираната сграда се планира провеждане на фестивала „Споделени пространства II“, финансиран по Едногодишна програма за подкрепа на частни професионални организации в областта на изкуствата от НФК. Проектът обединява различни изкуства и публики. Фестивалната му програма включва театър, кино, цирк, фолклор, литература, музика (фолклорна, джаз, оперна), танци, образование (физика и география), изобразително изкуство. Някои от събитията ще бъдат излъчени и онлайн.
Кино „Влайкова“ е най-старият действащ читалищен киносалон в България. Като любителка на филмовото и театралното изкуство, Мария Влайкова – съпруга на писателя и общественик Тодор Влайков, решава да построи в свой парцел сграда за „Кинематограф“. Строежът започва през 1925 г. Салонът е застроен на площ от 330 кв.м, със сцена и 4 малки гримьорни, има капацитет за 300 души и е покрит с железобетонна плоча, за да може по-късно да се издигне и втори етаж за бъдещо квартално читалище.
На 26 ноември 1925 г. г-жа Мария Влайкова съобщава желанието си да завещае на Министерството на народното просвещение новостроящия се салон за устройване на ученически „Кинематограф“, който след смъртта ѝ да се използва за културно-просветни цели. Дарението е оформено като завещание с дата 16.02.1926 г., но за съжаление, на 31 декември същата година Мария Влайкова умира. На 23 септември 1928 г. дарението е прието със закон от ХХІІ Обикновено народно събрание, който е утвърден на 16.10.1928 г. с Указ на Цар Борис ІІІ.
При бомбардировките над София през март 1944 г. салонът е улучен от бомба и изгаря с целия инвентар. Наемателят Стилян Георгиев възстановява сградата със свои лични средства и на 15 октомври 1944 г. киното отново започва да функционира. По-късно, в изпълнение на част от завещанието на г-жа Влайкова, с Постановление на Министерския съвет през 1946 г., сградата е отстъпена за вечно ползване на кварталното Народно читалище „Антон Страшимиров“. От 1950 г. до 1991 г. „Кинефикация София“ използва салона, а читалището ползва сцената и залата за своите дейности. От 1968 г. до 1971 г. киносалонът се казва „Айзенщайн“ и е филмотечно кино, но по обществено настояване след 1971 г. киното отново възвръща оригиналното си име – „Влайкова“.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение