Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Китай атакува онлайн профили на К-поп фенове

Дни след правителствената забрана срещу показването на „женствени“ мъже по телевизията

Южнокорейската група BTS има отдадени последователи в Китай. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Китай атакува онлайн профили на К-поп фенове

Южнокорейската група BTS има отдадени последователи в Китай. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Група К-поп фенове са поредните жертви на китайските цензори – 22 фенпрофила в социалната мрежа „Вейбо“ имат временна забрана за публикуване за „ирационално поведение на преследване на звезди“. Сред ограничените акаунти е и един, посветен на популярната южнокорейска група BTS, инициирал кампания за набирането на средства за персонализирането на самолет с лика на Джимин по повод 26-я рожден ден на певеца, съобщава Би Би Си.

Въпросният фенпрофил е маркиран за „нелегално набиране на средства“, според „Вейбо“, и няма да може да публикува в следващите 60 дни. В изявление от компанията казват, че „категорично се противопоставят на подобно ирационално поведение на преследване на звезди и ще се заемат с него сериозно“. Заявява се още стремежът на платформата да „пречисти“ онлайн дискусиите и да „регулира обществения ред“. Останалите фенпрофили са получили 30-дневна забрана за публикуване.

Решението на властите не е изненадващо предвид кампанията, която от няколко седмици се води активно срещу развлекателната сфера и по-специално срещу фен културата. Миналата седмица правителството на Китай забрани излъчването на някои риалити предавания и показването на „женствени“ мъже по телевизията. Целта е да се установи по-голям контрол над развлекателната индустрия и да се наложи „официален морал“, гласят правителствените аргументи. Новите изисквания спират популяризирането на „ненормална естетика“ и ограничават участието на „вулгарни интернет инфлуенсъри“, на личности, които „нарушават обществения ред“ и са „загубили морала си“. Националната администрация за радио и телевизия на Китай поставя под забрана още подреждането на популярните личности в списъци спрямо тяхната известност и забрана за активности, които убеждават феновете да даряват пари за различни каузи, посветени на идолите им.

Според медийната анализаторка Кери Алън, в Пекин се притесняват, че „фен клубовете може да се мобилизират, онлайн или на живо, и да организират протести в подкрепа на любимите си личности“, коментира тя пред Би Би Си. Феновете на К-поп културата са популярни със своята отдаденост – редовно се събират хиляди долари за билборди на любимците им на „Таймс Скуеър“ например. Понякога се ангажират и с политически активизъм, като основното им предимство е огромния им брой – миналото лято „окупираха“ хаштаг на противниците на „Животът на чернокожите има значение“ и го обърнаха с положителен знак, а преди това провалиха митинг на Доналд Тръмп, като резервираха голям брой билети за събитието, без да имат намерение да ги използват.

Новите ограничения идват в контекста на призивите на Си Дзинпин за „национално обновление“ чрез по-строг контрол от страна на комунистическата партия върху бизнеса, образованието, културата и религията. Правителството налага редица ограничения и върху доставчиците на телекомуникационни услуги и създателите и потребителите на компютърни игри. С нови правила, влезли в сила преди дни, всяко лице под 18 години има право да играе онлайн игри не повече от 3 часа седмично.

Китайската комунистическа партия винаги е имала сложни взаимоотношения с популярната култура – казва Мишел Хокс, директор на Института за Азия и азиатски изследвания към университета „Нотр Дам“ в Индиана. – Проблемът е, че попкултурната индустрия също има важен принос за икономиката, създава и работни места.“

Според счетоводната фирма „PWC“, за тази година китайската развлекателна и медийна индустрия се очаква да донесе приблизително 358 млрд. долара приходи, отбелязва „Гардиън“.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС