Китайският дисидент и лауреат на Нобеловата награда за мир Лиу Сяобо е освободен от затвора, след като е диагностициран с рак на черния дроб в терминална фаза. Активистът за граждански права бе осъден през 2009-а за „подриване на държавния строй“ на 11 години зад решетките.
Адвокатът на Лиу коментира, че в момента дисидентът е настанен в болница в северната провинция Ляонин. Диагнозата е била поставена преди месец.
Съпругата на Лиу Сяобо, Ся, е под домашен арест, откакто му бе присъден Нобелът за мир през 2010 г. Срещу нея така и не са повдигнати обвинения, вече седма година, а властите не са давали обяснение защо ограничават движението ѝ.
61-годишният днес Лиу бе едно от ключовите действащи лица на протестите на площад „Тиенанмън“ през 1989 г. През 2010-а Нобеловият комитет го обяви за лауреат на приза за мир „за продължителната му и ненасилствена борба за основни човешки права в Китайската народна република“.
Лиу Сяобо така и не получи наградата си. На церемонията в Стокхолм той бе представян само от празен стол. Китайското правителство, което го разглежда като престъпник, пък нарече присъждането на отличието „противоречие с нобеловите принципи“, които целят „укрепване на мира и дружбата между народите“.
През годините Лиу Сяобо се утвърди като един от водещите дисиденти в Китай – носител е на множество награди за дейността си и многократно е привличал вниманието на света към несправедливостите в родината си. Но там малцина знаят името му.
Лиу е бил арестуван и подслушван неведнъж, а последното му задържане, което доведе и до 11-годишната присъда, бе заради съавторството на манифеста Харта 08, прокламиращ нуждата от демократични реформи в Китай, независима съдебна власт и свобода на изразяването.
През 1989-а Лиу се завръща в родината си от САЩ, за да вземе участие в студентските протести на „Тиенанмън“. Тогава при кървавото разчистване на площада от властите, младежът успява да убеди неколцина студенти да си тръгнат, за да не се изправят срещу тежко въоръжената армия. Но не спасява себе си – заради участието си в събитията лежи в затвора за близо две години.
Активистът е преподавал и в Пекинския педагогически университет – но впоследствие му е наложена забрана. През 1996 г., след като критикува публично еднопартийната политическа система на Китай, Лиу е изпратен за три години в изправителен трудов лагер.
Днес, след години репресии, цензура и кошмари в китайските затвори, Лиу навярно преживява последните дни от живота си – привидно на свобода, прикован към болнично легло и в невъзможност дори да се види със съпругата си.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение