Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Клисар от Руанда се призна за виновен за палежа на катедралата в Нант

Мотивите на бежанеца, който работи като доброволец в църквата, остават неясни

Огнеборците овладяха пожара в катедралата в Нант от 18 юли за около два часа, но не успяха да спасят историческия ѝ орган. Снимка: ЕПА/БГНЕС - Клисар от Руанда се призна за виновен за палежа на катедралата в Нант

Огнеборците овладяха пожара в катедралата в Нант от 18 юли за около два часа, но не успяха да спасят историческия ѝ орган. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Клисар доброволец от горялата катедрала в Нант, Франция, се призна за виновен за палежа, който нанесе сериозни щети по готическата сграда и увреди органа от XVII в. 39-годишният мъж е бежанец от Руанда и вече от няколко години живее в страната. Той вече бе арестуван веднъж по-рано през месеца, след като лабораторен анализ показа, че умишлен палеж е най-вероятната причина за възникването на първата искра на 18 юли, отбелязва „Ал Джазира“.

Не се съобщават мотивите на обвиняемия.

Вижте още: ГОРЯ КАТЕДРАЛАТА В НАНТ

Разследването за възникването на пламъка започна почти веднага след сутрешния пожар. Тогава се установи, че огънят е тръгнал от три места. Сега бежанецът е признал, че подпалил главния и по-малкия орган и електрическото табло. Предната вечер тъкмо доброволецът заключва храма. На следващия ден той е отведен за разпит, но полицията го пуска, без да му повдигнат обвинения. Ректорът на катедралата тогава каза, че му се доверява, така както вярва на всички останали доброволци в светата обител.

До 10 години лишаване от свобода грозят обвиняемия, както и 150 хил. евро глоби.

Пожарът в катедралата „Свети Петър и Павел“ лумна 15 месеца след унищожителните пламъци, обхванали „Нотр Дам“ в Париж. Двата инцидента повдигнаха въпроса за сигурността в други исторически храмове във Франция. Макар и пожарникарите да се справиха с огъня за два часа, огнеборците не успяха да спасят основната структура на сградата, нито забележителния орган от 1621 г., преживял Френската революция и бомбардировка от Втората световна война. Загубени бяха още безценни картини и артефакти, сред тях произведение на художника Жан-Иполит Фландрен и няколко витража със стъкло от XVI в.

Катедралата в Нант не гори за пръв път. На 28 януари 1972 г. тя е била обхваната от пламъци, след което е затворена за 13 години за ремонт на покрива.

Френското правителство е заявило готовност да окаже помощ при възстановяването на щетите, въпреки че са малко елементите от главния орган, които може да бъдат спасени. Реконструкцията ще отнеме няколко години, предполагат френските власти.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

ДС