Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Книга за римските императори стана бестселър 2 хилядолетия по-късно

„Животът на цезарите“ - от провалите в геополитиката до личния им живот и дори сензационни клюки, едва днес е преведена на английски

Портрет на Гай Юлий Цезар от Ватиканските музеи. Цезар е един от императорите, чийто живот е описан в книгата. Снимка: Уикипедия - Книга за римските императори стана бестселър 2 хилядолетия по-късно

Портрет на Гай Юлий Цезар от Ватиканските музеи. Цезар е един от императорите, чийто живот е описан в книгата. Снимка: Уикипедия

Книга за живота на римските императори влезе в списъка с най-продавани заглавия 2000 години след написването си. „Животът на Цезарите“, биографичен разказ на древноримския историк Светоний излиза на латински през 121 г., но едва през 2025 г. попадна в класацията на „Сънди Таймс“ за нехудожествена литература с твърди корици. Причината? Бе преведена на английски от историка Том Холанд, съобщава „Гардиън“.

Книгата на Светоний побира 12 биографии и разказва за живота на Юлий Цезар и 11 римски императори. Описва всяка сфера на управлението им – от провалите във външната политика до ексцентричните им лични животи и дори сексскандалите, занимавали древноримското общество преди 2000 години.

Светоний пише „Животът на цезарите“ по времето на управлението на император Адриан.

„Причината тази книга да е толкова популярна е фактът, че тя е пълна с най-сензационните клюки – твърди преводачът Том Холанд, цитиран от „Гардиън“. – Пълна е със скандали, поднесени с изумителни детайли, но освен това е психологически проницателна. Има качеството на претенциозна клюкарска колонка във вестник.“

Научавайки новината, че книгата е стигнала до класациите с най-продавани заглавия, Холанд, водещ на подкаста „Останалото е история“, казва, че се радва за Севтоний и да види, че „момъкът успява да се нареди в списъка с бестселъри след две хилядолетия“. Ако през I-II век в Рим са поддържали подобни класации, то Севтоний задължително би се наредил там, отбелязват издателите от „Пенгуин Класикс“.

Увлечението по Рим е трайна тенденция за западните общества, тъй като голяма част от днешните европейски държави са били в границите на Римската империя, посочва Холанд. В допълнение, „нашето разбиране за властта произлиза най-вече от Рим“, казва той и дава за пример републиканската система в САЩ, създадена по модела на древен Рим.

„Римската република накрая се превръща в автокрация и в Америка винаги е съществувала таци тревожност, че републиканската система ще завърши като автокрация. Предполагам, че в момента това безпокойство има особена значимост“, коментира Холанд.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90