Лингвистичен анализ на книгите на Тери Пратчет, проведен от британски учени, е показал, че деменцията му е проличала много рано в книгите, които е писал преди и след поставената диагноза. Изследването е публикувано в научния портал PsyArXiv.
Признаци на Алцхаймер са се появили в историите на Пратчет 10 години, преди официално да му бъде поставена диагнозата. На първо място се е променило разнообразието на лексиката – то е започнало да се понижава.
При Алцхаймер в главния мозък постепенно се натрупват бета амилоид и тау протеини. Това води до понижаване на когнитивните функции и проблеми с паметта. Но първите признаци на Алхаймер, появяващи се години преди явните проблеми, могат да останат незабелязани. Към тях се отнасят понижено внимание, трудности при съставяне на изречения и намаляване на речниковия запас.
През 2007 г. Тери Пратчет е бил диагностициран със задно корова атрофия – рядка форма на Алцхаймер. При това заболяване се появяват проблеми с ориентацията в пространството, зрението и речта. Все пак писателят е продължил да пише чак до смъртта си през 2015 г.
Учени от Университета Лъфбъроу, ръководени от Томас Уилкоксън, проследили как са се променили творбите на писателя в цялата му кариера именно с цел да разберат дали деменцията може да бъде предвидена преди появата на видими симптоми. Те проучили 33 романа с приблизително еднаква дължина от серията „Светът на диска“. 29 от тях били написани преди диагнозата, а 4 – след нея.
Учените изяснили, че в книгите, написани след появата на симптомите, се е увеличил броят думи от всички части на речта – броят на съществителните е нараснал от 21 819 до 29 195, а на глаголите – от 20 015 до 26 405 средно във всяка книга. В същото време обаче е намаляло разнообразието на лексикалните единици, които е използвал писателят. Това показва, че езикът в книгите е бил опростен.
Тенденцията е започнала още в текстове, написани 10 години преди официалната диагноза – постепенно е започнало да намалява лексикалното разнообразие. Учените установили, че това може да бъде показател за настъпващи възрастови изменения в лингвистичните умения. Те смятат, че това е доказателство как лингвистичният анализ може да бъде добро средство за ранно диагностициране на когнитивни нарушения.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN)
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение