Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Книгоиздатели до Банов и Горанов: Имаме спешна нужда от помощ, купете книги за библиотеките

Асоциация „Българска книга“ с отворено писмо, в което заявява, че бизнесът с книги е в колапс

„Заради кризата с COVID-19 са затворени някои от най-посещаваните книжарници в София и страната“, се казва в писмото от АБК. Снимка: Площад Славейков/Xiaomi Mi Note 10, предоставен от Vivacom - Книгоиздатели до Банов и Горанов: Имаме спешна нужда от помощ, купете книги за библиотеките

„Заради кризата с COVID-19 са затворени някои от най-посещаваните книжарници в София и страната“, се казва в писмото от АБК. Снимка: Площад Славейков/Xiaomi Mi Note 10, предоставен от Vivacom

Книгоиздателският и книгоразпространителският сектор са пред колапс заради препоръките на Националния щаб за справяне с коронавируса, заявяват в отворено писмо от Асоциация „Българска книга“ и апелират за помощ от държавата за своите членове – много от българските издателства. Писмото е адресирано до министъра на културата Боил Банов и на финансите Владислав Горанов, подписано е от председателя на УС на АБК Велизара Добрева.

Вижте още: КНИЖНИЯТ ПАЗАР Е НА РЪБА

От името на организацията, която представлява, Добрева посочва, че заради кризата са затворени някои от най-посещаваните книжарници в София и страната.

„Липсата на приходи възпрепятства не само издаването на нови книги, но и покриването на текущи към момента задължения към печатници, изплащането на авторски права, заплати и хонорари на сътрудници – се казва в писмото. – Поради спецификата на дейността издателствата имат малко постоянно наети кадри и не могат да се възползват от предвидената от правителството помощ за изплащане на заплати в размер на 60%. Издателствата работят основно със специалисти на свободна практика – преводачи, писатели, редактори, художници, дизайнери и др. Всички тези хора са самоосигуряващи се и разчитат на поръчки и съответно на хонорари за своя труд. А те от своя страна, идват от постъпленията от продажби.“

Затова книгоиздателите апелират държавата да им помогне по следния начин:

„1. Да бъде отпусната сумата за попълване на колекциите на обществените библиотеки в размер на 9 млн. лв., в съответствие с предвиденото в Стандарта за библиотечно-информационно обслужване, издаден от министъра на културата на основание Закона за обществените библиотеки. В настоящата кризисна ситуация е още по-наложително да бъдат предприети спешни действия за финансово обезпечаване на заложените в стандарта параметри за брой книги на човек от населението.

Тази сума отразява актуалните данни за населението и цените на книгите. Считаме, че средствата за библиотеките не са извънреден разход за държавата, те са дължими и с години държавата не изпълнява своите ангажименти. От друга страна приходите от продажбите на книги на библиотеки биха „захранили“ – макар и минимално – веригата „книжари-издатели-автори-преводачи-художници“ и биха подпомогнали така уязвимото съсловие на творческите кадри. Подобни политики и мерки се предприемат в редица европейски държави;

2. Да бъде увеличен значително бюджетът на програмата на Министерството на културата за финансиране на проекти на библиотеките за закупуване на книги, както и да бъде премахнат ненужният формализъм при разглеждането и одобряването на проектите. В това отношение Асоциация „Българска книга“ е готова да окаже пълно съдействие с конкретни предложения;

3. Да бъде създадена специална програма за подпомагане на превода на качествена чуждестранна литература;

4. Да бъде отделен специален бюджет за подпомагане на издателствата за справяне с последиците от кризата, като се отчете значението на книгоиздаването за културното и духовното развитие на отделния човек и обществото като цяло“.

В края на писмото АБК предлага да подготови каталог със заглавия, подадени от техните членове, който да бъде предоставен онлайн на българските библиотеки:

„Асоциация „Българска книга“ е в процес на подготовка на каталог, съдържащ наличните заглавия, подадени от нашите членове, който ще предоставим онлайн на българските библиотеки. Изразяваме отново нашата готовност да бъдем в помощ на Министерството на културата по всеки въпрос, свързан с нашата дейност. Съзнаваме тежестта на ситуацията и сложността на решенията, които правителството следва да вземе в следващите месеци, но вярваме, че българската книга ще намери подкрепа, за да продължим да вървим напред като общество“.

ГРЕДИ АССА. ПЪТУВАНИЯ 27 февруари – 5 май 2024 г.

Ако не минава и ден, без да ни отворите...

Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg

kapatovo.bg