Филмовият фестивал във Венеция е един от четирите най-престижни световни кинофоруми, който не просто представя най-новите продукции на утвърдени имена в Холивуд – първо там стават ясни фаворитите за предстоящия награден сезон. Форумът се открива на 29 август и ще продължи до 8 септември.
Около другия голям кинофестивал в Кан се породи разгорещена дискусия трябва ли стрийминг платформите да присъстват на подобни кино събития, в резултат на която „Нетфликс“ отказаха да се включат в надпреварата за „Златна палма“ (не, че директорът Тиери Фремо щеше да им позволи да се състезават и без това). Във Венеция този проблем като че ли е уреден, тъй като организаторите сами признават, че не могат да си затварят очите пред новия начин на правене на филми. Затова и голяма част от продукциите фаворити носят емблемата именно на „Нетфликс“ – нов уестърн на братята Коен, първата продукция на Алфонсо Куарон след „Гравитация“ и холивудска сатира на Орсън Уелс, заснета през 1970 г. И това са кандидатите само на една от продуцентските къщи.
Кристофър Хутън от „Индипендънт“ събра десетте заглавия, които засега не звучат особено познати, но за които тепърва ще се говори много.
1. „Първият човек“, реж. Деймиън Шазел
„Камшичен удар“ и „Ла ла ленд“ впечатлиха критика и публика с музикалния си ентусиазъм и триумфираха, защото ясно личеше, че това са продукции, чрез които режисьорът просто живее и диша. Музиката обаче едва ли ще е на фокус в третия филм на Деймиън Шазел, биографичен разказ за живота на Нийл Армстронг (Райън Гослинг) и първата успешна мисия до Луната от 1969 г. Космическите истории често служат за лакмус на таланта на един режисьор – и мнозина се провалят, а при някои се случва дори и по-лошото: създава се посредствен филм. „Първият човек“ засега дава сериозни индикации, че ще избегне подобна тъжна съдба.
В останалите роли ще видим Клеър Фой, Кори Стол, Лукас Хаас… Филмът ще открие фестивала във Венеция на 29 август.
2. „Суспирия“, реж. Лука Гуаданино
„Призови ме с твоето име“ се превърна в един от емблематичните филми на последния награден сезон. Романтичния гей филм излезе от границите на жанра и се фокусира само и единствено върху любовта. С подобен шедьовър в биографията на Гуаданино, сега всички са в очакване на „Суспирия“ – новият проект на режисьора. Филмът е римейк на едноименния хорър на Дарио Ардженто от 1977 г.
Участват Дакота Фанинг, Тилда Суинтън, Клои Грас Мориц… Вокалистът на „Рейдиохед“ Том Йорк е работил по музиката на филма.
3. „The Favouritе“ (Фаворитката), реж. Йоргос Лантимос
Всеки път, щом стане ясно, че гръцкият режисьор Йоргос Лантимос пуска на пазара ново заглавие, кинокритиците се готвят за неочакван поглед към нещо наглед обикновено. Но често се оказва, че са сбъркали, тъй като подходът му е необичаен и граничи с гротескното – през 2015 г. Лантимос снима филм за неомъжени мъже и жени, затворени в хотел, които задължително трябва да открият своята половинка („Омарът“). В противен случай се превръщат в животни.
През 2017 г. представи на публиката зловещ тийнейджър, довел до унищожението на семейството на сърдечен хирург („Убийството на свещения елен“), а през 2018-а ще видим как превръща управлението на кралица Ана, последната от династията на Стюартите, в абсурден фарс. Историята е посветена на придворната дама Абигейл, която всячески се опитва да се превърне във фаворитка на кралицата.
Участват Оливия Колман, Ема Стоун и Рейчъл Уайз.
4. „Балада за Бъстър Скръгс“, реж. Джоел и Итън Коен
„Балада за Бъстър Скръгс“ първоначално трябваше да е антология от шест епизода за „Нетфликс“, но вместо това се превърна в игрален филм с участието на Том Уейтс, Лиам Нийсън и Брендан Глийсън. Дали уестърнът ще бъде от рода на „Изгори след прочитане“ и „Аве, Цезар!“, или ще напомня повече на „Големият Лебовски“? След „Няма място за старите кучета“ и „Непреклонните“, братя Коен не оставят съмнение, че добре се ориентират в уестърн жанра.
Вижте още: ТОМ УЕЙТС ИГРАЕ В НОВИЯ ФИЛМ НА БРАТЯ КОЕН
5. „Vox Lux“ (Сияен глас), реж. Брейди Корбет
Може ли една жена да балансира между звездната си кариера на попзвезда и майчинството? С това се занимава филмът „Сияен глас“, където една певица (Натали Портман) се опитва да се справи със стареенето, хаотичния си личен живот и детето си. Корбет е сравнително нов в занаята, това ще е едва втората му продукция. Въпреки това той успява да привлече в актьорския състав и Джъд Лоу в ролята на мениджъра на персонажа на Портман.
Над музиката са работили Сиа и Скот Уолкър.
6. „Другата страна на вятъра“, реж. Орсън Уелс
В заключена стаичка, някъде из дебрите на Холивуд, през януари пред селектирана група режисьори, сред които Куентин Тарантино и Пол Томас Андерсън, се излъчва за пръв път последният филм на Орсън Уелс.
„Бяхме шокирани“, казва Райън Джонсън, сценаристът на „Междузвездни войни“, за продукцията, която след множество неуспешни опити най-накрая е завършена.
Филмът е сглобен от десет часа записи, заснети от Уелс в протежение на шест години през 70-те години и построен като „филм във филма“. Има за цел да иронизира както класическия Холивуд, така и последвалата авангардна епоха.
С участието на Джон Хюстън и Питър Богданович.
7. „Роди се звезда“, реж. Брадли Купър
Лейди Гага от няколко години вече флиртува с актьорството, но това ще е първото ѝ по-сериозно участие в игрален филм. Освен, че ще е нейният дебют в главна роля, това ще е първи път зад камера на актьора Брадли Купър. За трети път филмът от 1937 г. претърпява римейк и сюжетът отново се заплита край млада певица (Гага), открита и ухажвана от кънтри музикант с алкохолни проблеми (Купър).
Кинокритикът на „Индипендънт“ очаква лош резултат от комбинацията, но с малкото оповестени имена, както пред, така и зад камера, не може да се прогнозира с такава сигурност.
Вижте още: ЛЕЙДИ ГАГА ПО СТЪПКИТЕ НА ДЖУДИ ГАРЛАНД И БАРБРА СТРЕЙЗЪНД
8. „Roma“, реж. Алфонсо Куарон
https://youtu.be/fp_i7cnOgbQ
Добрите режисьори бързо успяват да се възстановят от предишни провали и добър пример за това е Алфонсо Куарон, смята Хутън. „Гравитация“ е красиво визуално пътешествие, но сякаш е кух, а диалозите са слаби. „Roma“ е продукция на „Нетфликс“ и разчита главно на непознати лица. Заснет в черно-бялата гама, филмът разказва за живота на семейство от средната класа в Мексико през 70-те години.
Дотук това като че ли е най-безинтересният кандидат да грабне филмова награда, но продукцията изглежда много лична, импресионистична, а режисьорът я описва като „най-съществения“ филм, който някога е правил.
9. „22 юли“, реж. Пол Грийнграс
Най-познат с поредицата „Борн“, Пол Грийнграс не е име, което някой веднага би свързал с европейски кинофестивал. „22 юли“ е стъпка встрани от екшън блокбъстърите с именити актьори. Датата, дала името на проекта, е всъщност денят на терористичното нападение в Норвегия през 2011 г., когато Андерш Брайвик отне живота на 77 души. Драмата ще разкаже за последствията от атаката и за норвежката съдебна система, принудена да се занимае с престъпление от такъв мащаб, какъвто никой не е очаквал да се случи в страната.
Въпреки че продукцията е на английски език, актьорският състав е почти изцяло норвежки.
10. „At Eternity’s Gate“ (Пред портите на вечността), реж. Джулиън Скнабел
„Не трябва да съм в този филм“, коментира Уилям Дефо пред „Индипендънт“ за участието си в „Проектът Флорида“.
И наистина, актьорът е познат повече с персонажите си от криминални филми. Но може би този завой в кариерата все пак му е допаднал, защото Дефо се появява и в „Пред портите на вечността“. На 27 юли 1890 г. Винсент ван Гог се застрелва в гърдите със 7-милиметров револвер и точно над последните дни на гениалния творец ще се съсредоточи проекта на Скнабел.
Уилям Дефо е в образа на Ван Гог, а Оскар Айзък – на Пол Гоген.
За да бъдем още по-добри...
За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение