„Можем да си седим в библиотеката и в същото време да бъдем във всички краища на света“, казва английският философ Джон Лабок. А Хорхе Луис Борхес твърди: „Винаги съм си представял рая като библиотека“. Английският фотограф Уилям Прайс и историкът Джеймс Кембъл обиколиха цялата планета, за да създадат книгата „Библиотеката: Световна история“. Вижте кои са десетте най-красиви от тях.
1. Манастирът „Страхов“ в Чехия
Богословската зала в манастира „Страхов“ в Прага, Чехия (1679). Обликът на тази библиотека носи следи от края на 1720 г., например фрески в стил рококо. Колекцията от глобуси е много характерна черта на старинните библиотеки: демонстрацията придава авторитет на собствениците им.
2. „Малатестиана“ в Италия
Библиотека Малатестиана в Чезена, Италия (1452). Принадлежала е на херцозите на Малатеста. Според средновековната традиция книгите са били приковани към железен прът, прикрепен към скамейките за четене. Книгите били скъпи и редки, така че предпазните мерки не са били излишни.
3. Храмът Миа-дера в Япония
Зала за будистки сутри в храма Mия-дера в Оцу, Япония. Храмът е построен през XV век, а сандъкът за съхранение на свитъците сутри е създаден през 1602 г. Сандъкът представлява осмоъгълен трезор и се завърта около оста. Този тип дизайн е изобретен в Китай.
4. Манастирът „Свети Флориан“
Библиотеката на манастира на Св. Флориан в Австрия (1750) е малка, но таванът й е украсен с фреска от Бартоломео Алтомонте и е прочут със сцената „Брачен съюз на добродетелта и мъдростта, сключен с помощта на учението на Свети Августин“.
5. Aбатство „Aдмонт“ в Австрия
Библиотеката на абатство „Адмонт“ в Австрия е построена през 1776 г. от Джоузеф Хубер и е изписана от художника Бартоломео Aлтомонте. Това е една от най-големите манастирски библиотеки – дължината й е 72 метра.
6. Кралскит колеж в Англия
Библиотеката на Кралския колеж в Кеймбридж е основана през 1448 г., но е придобила съвременния си вид в средата на XVII век. Именно тук е създадена системата с отделения: книжните рафтове делят пространството като паравани и създават възможност на читателите поне частично да се усамотят.
7. Националната библиотека на Финландия
Проектирана е като библиотека на университета в Хелзинки от немския архитект Карл Лудвиг Енгел и е завършена през 1845 г. след смъртта му. Външният вид на сградата – част от ансамбъла на Сенатския площад – е образец на неокласиката.
8. Колежът „All Souls“ в Оксфорд
Книжната колекция на библиотеката към колежа „All Souls“ в Oкфорд, е завещана на най-стария университет в Англия от губернатора Кристофър Кодрингтън през 1710 г. Специално крило построили за нея през 1751 г. и го украсили със статуя на дарителя във вид на римски генерал.
9. „Жуанина“ в Португалия
Библиотека „Жуанина“ в Университета в Коимбра, Португалия, е кръстен в чест на крал Жоао V Великодушни, който събрал тази колекция през 1728 г. и построил за нея грандиозно бароково помещение.
10. Абатство „Уиблинген“ в Германия
Библиотеката на монастира във Уиблинген, Германия (1744 г.) е с размер 23×11 метра и е изработена изцяло от дърво. „Мраморните“ колони са всъщност боядисани и след това изписани с фрески, статуите също са дървени.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение