Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

Кои са последните филми, гледани от Елвис Пресли, Джон Кенеди и Чарли Чаплин?

Книга разказва какви вероятно са били последните филмови изживявания на няколко исторически личности

И Елвис Пресли, и Джон Ф. Кенеди са фенове на филмите за Джеймс Бонд. Снимка: Стопкадър от „Шпионинът, който ме обичаше“ - Кои са последните филми, гледани от Елвис Пресли, Джон Кенеди и Чарли Чаплин?

И Елвис Пресли, и Джон Ф. Кенеди са фенове на филмите за Джеймс Бонд. Снимка: Стопкадър от „Шпионинът, който ме обичаше“

Киното нерядко успява да бъде предвестник на бъдещето и тъкмо тази идея ляга в основата на „Последни филми“ – книга на Стенли Щинтер, в която авторът си представя последните кинопрожекции на популярни личности като Чарли Чаплин, Стив Джобс, Джон Ф. Кенеди, Кърт Кобейн… Умело преплитайки исторически факти и въображение, Щинтер „иска да види дали може да пренареди киното въз основа на нещо различно от обичайните категории или оценки“, разказва той в интервю за „Гардиън“.

Така в книгата на Щинтер Кърт Кобейн вероятно очертава някакви паралели между живота си и последния филм в живота му „Пианото“ – разказ за жена, която докрай се бори да си върне своето пиано, подарено от съпруга ѝ на необразован съсед. „Последни филми“ запазва хронологията на историята и започва с Франц Кафка, който през 1924 г. напуска този свят вероятно с мисъл за немия „Хлапето“ на Чарли Чаплин. През 1977 г. самият Чаплин последно гледа „Бари Линдън“ на Стенли Кубрик. Режисьорът пък гледа трейлъра към лебедовата си песен „Широко затворени очи“ през 1999 г., точно преди завинаги да затвори очи. В седмиците преди смъртта си Елвис Пресли наема кинозала в Мемфис, за да организира прожекция на бондианата „Шпионинът, който ме обичаше“. И това не е единственият фен на Бонд – авторът допуска, че последният филм в живота на Джон Ф. Кенеди е бил „От Русия с любов“. Общо са представени финалните прожекции на 28 личности.

Наративът се простира чак до съвремието и завършва със смъртта на Жан-Люк Годар, който си отиде миналата година. Въпреки дозата спекула в книгата, Щинтер внимава да не опетни паметта на покойниците. Идеята за „Последни филми“ се ражда, когато прочита повече за убийството на Улоф Палме, шведският премиер, смъртоносно застрелян през 1986 г. на излизане от кино в Стокхолм:

 „Това ме накара да се зачудя: „Какво е гледал?“ Отговорът се оказа „Братя Моцарт“, режисиран от Сузане Остен, която всъщност по-рано предлага на Палме роля във филма си. Дали изобщо той щеше да отиде в киното, ако я нямаше тази връзка? И това прехвърля ли вина към филма? Киното може да убива, както всичко друго, казва покойният Луи Мал.“

Илюстрациите в изданието са характерни и са обърнати наобратно:

„Това е показателно за отношението на книгата към историята“, обяснява авторът.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)     С карта през ePay.bg