Софийска филхармония МЕГАБОРД

В „Площад Славейков“ пишат хора, а не изкуствен интелект.

„Кои сме ние, ако не сме Европа? Руска цивилизация“

Кремъл пуска в университетите учебни филми за „ДНК на Русия“

Стопкадър от филма „ДНК на Русия. Национални символи“ - „Кои сме ние, ако не сме Европа? Руска цивилизация“

Стопкадър от филма „ДНК на Русия. Национални символи“

„Новата руска история“ ще бъде разказана не само в учебниците на гимназистите в руските училища и в руските висши учебни заведения, съобщават от сайта „Медуза“. Авторите на предмета „Основи на руската държавност“, който вече е включен в учебните програми за 23/24 година, са подготвили и серия от учебни филми, от които в максимално достъпна форма да се информират за „основите на държавността“ и да се подготвят за тежкия изпит по темата.

Източници на „Медуза“ уточняват, че този идеологически предмет е пълен аналог на „научния комунизъм“, преподаван по време на социализма. По замисъла на Кремъл курсът трябва да превърне руските студенти в „патриотична интелигенция“.

Филмите, обединени под общо заглавие „ДНК на Русия“, вече са достъпни на портала на Общество „Знание“, ръководено от председателя на политическия кабинет на президента Сергей Кириенко.

Достъпни са 10 филма, но се очаква да бъдат няколко десетки. Те са посветени както на по-обширни понятия като „руския свят“, така и на по-конкретни теми, например разкази за конкретни руски региони.

Публикуваните до момента филми са с дължина 25-26 минути под формата на кратка лекция, в която глас зад кадър разказва за „основите на държавността“ на фона на руски пейзажи и промишлени предприятия.

Единият от филмите е озаглавен „Държава цивилизация“ и се смята за програмен. Точно този термин е редовно употребяван от Владимир Путин, когато говори за руската история. С негов цитат започва и видеото:

Владимир Путин през 2012-а характеризира Русия като особен тип държава цивилизация. Той призова да се върнем към разбиране на простата истина, че Русия не започва от 1917 г. и не от 1991 г., а има хилядолетна история“.

След това авторите на филма разказват, че Русия е „пазителка на световното равновесие“, която има „особена историческа роля“. За нея, твърдят авторите, „учените и философите разсъждават в продължение на няколко века“. Като основен пример се изтъкват трудовете на Лев Гумильов, чиято теория за „пасионарността“ е сред любимите на Владимир Путин.

Независимо, че тези теории са абсолютно ненаучни, във филма те са представени като безалтернативни. Студентите ще научат, че „главната движеща сила на всеки народ е жизнената енергия“.

Ако пасионарността е по-висока от нормалното, това поражда стремеж към жертвоготовност заради високи цели“, казва Гумильов.

Според него точно това е характерно за руския народ. Оттам идвало желанието на Русия не просто да защити границите си от Наполеон, но и да освободи цяла Европа. Европейците обаче виждали в руския войник нов завоевател, не разбирали какво движи руснаците, които били готови да се пожертват за свободата на европейците.

След това във видеото се разказва, че „всеки етнос има особена, неразбираема за другите система на ценности и стремежи“, а светът е „нееднороден и разделен на множество цивилизации“. Твърди се, че има „седем полюса на многополярния свят“ – западен, православен, далекоизточен, индуистки, арабски, ирански, китайски.

Западът пък „винаги е бил враждебен към Русия“. В европейската култура „се възпроизвеждали русофобски клишета – Русия ярко се врязала в съзнанието като огромна дива страна, където по улиците ходят мечки, а хората са невежи и необразовани“. Докато гласът зад кадър разсъждава за мечките, на екрана се вижда Зимния дворец в Санкт Петербург и Москва Сити.

Авторите се питат – „кои сме ние, ако не сме Европа?“. И си отговарят – „руска цивилизация“. Основен фактор във формирането на т.нар. „руска цивилизация“ идеолозите откриват в „суровата зима, която е формирала особеностите на националния характер – сила на волята, упоритост и традиционно руско гостоприемство“.

Рационализмът не е хванал корени тук. Изменчивият климат носел изненади, а бързо приетото и често неочевидно решение спасявало по-бързо, отколкото прагматичния подход“, търдят убедено авторите на филма, като наричат типичния руски термин „авось“ (може би пък) като „ефективна технология за приемане на решения“.

Следващият откъс от този филм е посветен на въпросите „Какво е империя и как да бъде управлявана?“ и „Какъв модел на управление е характерен за нашата държава цивилизация?“

Русия често е наричана империя. За някои тази дума има негативно звучене, но противниците ù не определят вярно понятието. Важно е да се разбере, че империята не е тъждествена на империализма. Империите могат да бъдат различни. Винаги е съществувало мнение, че Русия би могла да заимства начин на управление от някоя друга държава. Такъв опит е направен по времето на Борис Елцин, но той се оказал не просто провал, а почти смъртоносно начинание“, твърдят с апломб авторите на филма.

По това време на екрана текат кадри с танкове по улиците на Москва и стрелбата срещу московския Бял дом през 1993 г. Следва извод: „Да се ориентираме по другите страни е опасно. За Русия е характерен определен интеграционен тип империя. Нашата страна има свойството да развива и подобрява присъединените територии“.

Друг филм е посветен на „руския свят“.

Във всички времена, каквото и да се е случвало в нашата страна, каквото и да било отношението от страна на другите държави, колкото и да били разпръснати сънародниците ни по света, винаги ни е обединявала руската душа и искрената любов към родината“, се казва в началото на филма.

На екрана текат кадри от Храма на Христос Спасител, шамани и пасторални руски пейзажи.

Авторите твърдят, че „руският свят“ се е формирал „през цялата хилядолетна история“.

Формирали са се единни за всички духовни ценности, традиции, културни и нравствени норми“, говори гласът зад кадър на фона на стара дървена руска къща.

Във филма се твърди категорично, че „руският свят“ не е ограничен от съвременните граници на Русия. Той бил „много по-обширен от етносите, териториите, религиите, политическите системи и идеологическите пристрастия“.

Хората обикват руския свят, благодарение на особените му традиции, които се характеризират с широтата на душата, силата на духа и доброжелателството. В Русия гостите се посрещат с хляб и сол, това символизира чистота на намеренията и на душата на човека. Посрещането с хляб и сол е една от чертите на руския национален характер. Чужденците не просто се възхищават на нашата култура, но я приемат като своя, превръщайки се в част от руския свят.

Като пример за такива чужденци са дадени актьорът Стивън Сегал и ММА боеца Джеф Менсън, които отдавна се сдобиха с руско гражданство.

Нахлуването в Украйна се обяснява на студентите с „русофобските“ възгледи на украинските власти.

Трети от филмите е посветен на борбата с нацизма. „Нашата страна се оказа единствената, която се бори против нацизма“, утвърждават авторите на видеото в началото му. Твърди се, че нацизмът е идеология, която „се е зародила в сърцето на просветена Европа и е чужда на народите от Русия, Азия, Африка и Латинска Америка“. За това, че през 1939 г. СССР сключва договора „Рибентроп-Молотов“ с нацистка Германия за съвместна окупация на Полша не се споменава и дума. Но пък е изразено съжаление, че „историческата памет на някои народи е много къса“.

Останалите филми са посветени на борбата със „западния неоколониализъм“, на когото е противопоставен „цивилизационният опит на Русия“, която „винаги мирно е включвала територии към своята държава“.

В последния филм, включен на 16 август 2023 г., зрителите научават за символите на Русия. Към тях според авторите се включват не само гербът, флагът и химнът, но и „неофициалните символи“ – мечката и брезата.

Очаква се да се появят видеоклипове за „основите на руското световъзприятие“, за исляма и православието.

За да бъдем още по-добри...

За да бъдем още по-добри и да продължим да бъдем независима медия, не можем да го направим без вас - подкрепете „Площад Славейков“!

Банковата ни сметка (в лева/BGN)

Bookshop 728×90