Конфликтът между Израел и „Хамас“ е една от основните теми в социалните мрежи. Ситуацията в Близкия Изток обаче се разглежда през множество фалшиви новини, разпространявани като „сериозни източници“. Коренът им е в центрове за разпространение на фейк информация, много от които са базирани в Русия, пише Би Би Си.
Постовете на група потребители на Х (Туитър), които нямат никакъв експертен опит по темата, са най-четени в цял свят. Инфлуенсърите, които ги публикуват, са събрали милиони последователи и редовно пускат непроверена информация, извадени от контекста или фалшифицирани видеа и снимки, като най-често отричат престъпленията на „Хамас“. Те освен това получават и сериозно заплащане от социалните мрежи, които монетизират популярността им чрез реклами.
Най-популярен сред новите инфлуенсъри по темата е Джексън Хинкъл, 24-годишен американец, известен с пламенната си любов към президента на Русия и познат като самоотвержен сталинист.
От момента на атаката на „Хамас“ срещу Израел броят на последователите на Хинкъл в Х нараства четири пъти до 2 милиона души. Неговите постове по темата са най-четени и споделяни в социалната мрежа.
Хинкъл набляга на лъжливата информация и често споделя видео и снимки с ранени и убити деца и разрушени домове, като влияе върху емоциите на хората. Той не е експерт по Близкия Изток. Кариерата му на активист започва с екологични каузи и още на 17 години е сред най-разпознаваемите лица в екоактивизма. Истински популярен става обаче, когато определя себе си като MAGA-комунист – тоест едновременно комунист и привърженик на Доналд Тръмп. Според Хинкъл да си комунист, означава да подкрепяш Путин, да славиш Сталин и да поддържаш псевдонауката на Лисенко.
Преди 7 октомври, когато „Хамас“ нападна Израел, Хинкъл основно повтаря основните тези на кремълската пропаганда – говори за нацисти в Киев и обвинява Зеленски, че е наркоман. Той обявява публично, че поддържа отношения с победителката в конкурса „Мис Русия“ и започва да се появява в ефира на руските телевизии „Първи канал“ и „Русия днес“. Държавният вестник „Росийска газета“ се позовава на него, като го нарича „американски журналист“.
След нападението на „Хамас“ Хинкъл внезапно променя тематиката. Всеки ден от началото на конфликта той публикува десетки постове, в които сравнява Израел с „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“. Много от публикациите му са откровени лъжи, като твърдението, че не „Хамас“ е убил посетителите на фестивала „Супернова“ на 7 октомври, а те са загинали от кръстосан огън между бойци на „Хамас“ и израелската полиция. „Хамас“ не е виновен за зверствата на 7 октомври“, пише нагло Хинкъл и това се пресподеля от хиляди потребители на Х.
Хинкъл не е единственият, който печели, като публикува фалшификации и говори за конфликта, без да е експерт. Марио Науфал живее в Дубай, занимава се с криптовалута, а преди това е бил създател на стартъп в областта на кухенските прибори и здравословния начин на живот. Собственикът на Х Илон Мъск обаче го препоръчва като експертен източник на новини, включително за Русия, и благодарение на тази препоръка Науфал набира повече от милион последователи в социалната мрежа. След 7 октомври той започва да пише за Израел и Газа, като публикува откровени фалшификации. Например, пуска видео с ракетни удари по Сирия, като твърди, че това са събития в Газа. Този пост е премахнат, но е останал друг, в който Науфал твърди, че „Хамас“ е пленил израелски генерал. Този пост има 18 милиона прочитания.
Още двама открито заявили подкрепата си за Доналд Тръмп инфлуенсъри са се включили с фейкове за конфликта в Газа – Колин Ръг и Доминик Макги. Ръг повтаря лъжливи съобщения, че бойци на „Хизбула“ са пресекли границата с Израел на парапланери. Макги пък пуска стари видеа от Газа и представя католическо събитие в Полша като митинг в подкрепа на Израел.
Илон Мъск взима активно участие в засилването на популярността на източниците на фалшиви новини, пише Би Би Си. Собственикът на Х директно препоръчва акаунти, които видимо не отразяват истината и имат дълга история с публикуване на фейкове.
Според данни от доклада на Вашингтонския университет, именно инфлуенсърите в социалните мрежи и анонимни акаунти са главните източници на новини за войната между Израел и „Хамас“ в Х, посочва Би Би Си. Изследователите ги наричат „новите елити на мрежата“.
Според експертите, политиката на управление на Х, въведена от Илон Мъск, стимулира този процес, защото постовете на платените потребители се показват първи в лентата с новини и освен това те получават част от рекламните доходи. Така, освен от центровете за разпространение на фалшиви новини, те получават заплащане и от социалната мрежа.
Ако не минава и ден, без да ни отворите...
Ако не минава и седмица, без да потърсите „Площад Славейков“ и смятате работата ни за ценна - за вас лично, за културата и за всички нас като общество, подкрепете ни, за да можем да продължим да я вършим. Като независима от никого медия, ние разчитаме само на финансовото съучастие на читатели и рекламодатели.
Банковата ни сметка (в лева/BGN) С карта през ePay.bg
Площад Славейков ЕООД
IBAN: BG98UBBS80021093830440
BIC: UBBSBGSF
Банка: ОББ
Основание: Дарение